Královražda na Křivoklátě

recenze

Královražda na Křivoklátě (2021) / lada.ladislav
Královražda na Křivoklátě
Je to až k nevíře, ale jeden z nejoblíbenějších českých autorů historických detektivek právě vydal už dvacáté osmé pokračování jedné ze svých sérií. Ano, nejspíš tušíte správně. Jde o Vlastimila Vondrušku a jeho sérii Hříšní lidé Království českého. Nejnovější díl má název Královražda na Křivoklátě.

Opět se můžete těšit na setkání s oblíbenými postavami: s Oldřichem z Chlumu a jeho pomocníkem panošem Otou. Ruku na srdce, pokud by tito dva muži v příběhu chyběli, řada čtenářů by se do čtení možná vůbec nepustila! Tentokrát budou na Křivoklátě oslavovat patnácté výročí korunovace Přemysla Otakara II. českým králem. Samozřejmě společně s řadou čestných hostů. Bohužel však nikdo netuší, že právě tento okamžik odstartuje řadu vražd, kterým bude muset Oldřich z Chlumu přijít na kloub. A jeho vyšetřování ho dovede až do nejvyšších mocenských kruhů, takže asi sami dokážete odhadnout, jak nebezpečná celá situace bude!

Fanoušky série už pravděpodobně tento spisovatel ničím překvapit nemůže. Ani tato kniha se z Vondruškových standardů ničím nevymyká, takže by měla naplnit veškerá vaše očekávání. Věřte, že to je obrovská pochvala, protože držet si podobně nastavenou laťku u takového počtu dílů je opravdu těžké. Vystupují zde postavy, které už dobře znáte. A naopak se seznámíte s novými. Někteří čtenáři možná neocení fakt, že v tomto příběhu je o něco více mrtvých než je u autora běžné, ale situace to takto zkrátka v jeho očích vyžadovala. Potěšit by vás mohlo to, že budete moci o něco více nahlédnout do soukromí Oldřicha z Chlumu. Na určitou překombinovanost jsem si u pana Vondrušky už zvykl, takže k tomuto tématu nemám co dodat. V hlavní zápletce by se našlo pár nejasností, ale já tuto sérii čtu hlavně proto, že mám rád hlavní postavy a vyprávění mě jednoduše baví. Takže nad tím přimhouřím oči. A samozřejmě ani tady nechybí intriky, kterými je vyprávění doslova prošpikované.

Pokud máte tuto sérii rádi, určitě neprohloupíte, když si pořídíte i nový díl. Nemáte-li přehnaná očekávání, čtení si užijete.

kniha Královražda na Křivoklátě recenze