Králíci umírají.

recenze

Síla (2017) / terka98
Králíci umírají.
Závěr trilogie Havraní kruhy.

V tomto díle nás autorka znovu seznámí s novým světem. A to se světem Umpiri neboli slepých. Hirka si zde bude opět zvykat na zcela jiný svět. A to hlavně na místní nehostinné prostředí a bude se muset naučit veškerá společenská pravidla, která Umpiri mají a těch není málo. Dále se ale také musí potýkat s odsuzováním od Umpiri, jelikož i přes svůj původ nevypadá ani z půlky jako oni. Nestravuje se jako oni. Ani neumí bojovat jako oni. A ještě ke všemu tohle musí snášet ve světě bez Síly.

Na druhé straně opět sledujeme dění v Ymslandě. A to z pohledu našeho druhého hlavního hrdiny Rimeho. Hned na začátku zjistíme, že jeho odchod z Ymslandy, dal šanci uchopit moc Rady nepravím osobám a Rime se tak dostává do velmi složité situace a musí si na pomoc pozvat i samotné černé stíny. Ty se, ale musejí stavit na stranu Rady. Jak se tedy Rime popere s nastávající dusnou atmosférou v celé Ymslandě?

Autorka nám znovu dokázala, že jí nechybí smysl pro originalitu a ani se nebojí dát do příběhu trochu napětí. Dále je příběh napsán velmi poutavě a najdeme zde i typickou severskou surovost. Díky těmto faktorům máme při čtení pocit, že jsou postavy jako živé a opravdu jim jde o život. Je fajn, že ještě stále existují knížky, které čtenář nenasazují růžové brýle a nevykreslují perfektní svět a postavy.

V tomto závěru příběhu můžeme vidět, aspoň podle mě, krásné zachycení povahy hlavních hrdinů. A když se vrátíme k první a druhé knize, myslím, že je tam vidět značný progres. A to především v případě Hirky, která se nám celou trilogii měnila před očima.

Celkově mě poslední díl vůbec nezklamal a hlavní postavy mi přirostly k srdci. A nemůžu se dočkat až autorka vydá nenavazující sérii ze stejného světa. Siri Pettersen zkrátka dokázala, že na severu se nemusejí psát pouze skvělé detektivky, ale i úžasné a propracované fantasy.

Komentáře (0)

kniha Síla recenze