Král popu

recenze

Michael Jackson: Zpátky v čase (2018) 5 z 5 / knihamouder
Michael Jackson: Zpátky v čase

Píše se rok 2009, je téměř konec června a svět obletí neuvěřitelná zpráva: Král popu je mrtev.

"Selhala jsem a nepomohla jsem člověku, kterého nyní převážejí na patologii v L.A. Netečnost a snaha se od něj odpoutat, o kterou jsem usilovala několik let, se nyní obrátila proti mně a já jsem z toho na dně." Lisa Marie Presley

Vyprávění začíná tam, kde vše skončilo. Úvod je věnován nečekanému odchodu Jacksona a příčině jeho smrti.
Kniha připomíná masovou účast na veřejném rozloučení s umělcem a také lavinu proslovů od přátel, kolegů a dalších významných osobností. Text i fotografie dokonale zachycují atmosféru chmurných dnů.

"Když bylo Michaelovi šest let, stal se superstar a byl asi tím nejmilovanějším dítkem na světě. Když bylo šest mně, umřela mi maminka. Myslím, že Michael si vytáhl tu kratší zápalku. Nikdy jsem neměla matku, ale on neměl dětství. A když něco nemůžeme mít, tak jsme tím posedlí. Já své dětství strávila hledáním mateřského citu. Docela se mi to dařilo, ale jak si můžete naplno užít své dětství, když jste pod drobnohledem celého světa?“ Madonna

"Jeho opakované snahy prožít své ztracené dětství se ukázaly být dvojsečnou zbraní. Ztracené dětství mu dalo neskonalou slávu, ale zároveň jej uvrhlo do nesmírné deprese.“

Patnáct kapitol se soustředí na průřez Michaelovým životem. V knize je nastíněno mnoho aspektů - umělcova tvorba, koncertní šňůry, prodejnost alb, umístění v hitparádách, získané ceny, ale i zpěvákův rodinný život.

Easlea ví, že všichni příběh krále popu znají. Představuje ho však neotřelým způsobem. Tedy jak jsem psala výše, věnuje se nejdříve smrti zpěváka a poté pokračuje sólovou dráhou populárního umělce, navazuje bratrskou kapelou, až se dostane k samotnému pěveckému výkonu čtyřletého Michaela na vystoupení ve školce.

Spisovatel nechává čtenáři prostor na vlastní názor. Snaží se uvést ze života Michaela Jacksona maximum. Nebojí se otevřít zpěvákovu černou skříňku s hrozivě vypadajícím obsahem. Michael byl skvělý umělec a velmi citlivý člověk. Pracoval tvrdě a zůstal po něm kus dobře odvedené práce. Na pódiu se uměl skvěle odvázat. Někteří lidé z jeho okolí tvrdí, že byl dokonalostí přímo posedlý. Toužil být nejlepší v každém směru. Trpěl úzkostí a paranoiou. Zpěvák sám o sobě tvrdil, že byl stydlivý, uzavřený muž, kterého trápily spekulace médií. Své emoce (a dokonce i své křivdy) přenášel do své tvorby.

"Sedmdesát sedm minut dlouhé Dangerous přichází se vším, co se od Michaela Jacksona očekávalo. Je tam agrese i sladkost, můžeme cítit paranoiu, a zároveň jsou písničky až naivně optimistické. Albu nechybí typická megalomanie a hraní si na boha, je inovativní a soustředěné, je vznešené i směšné. Hlavně však nabízí neuvěřitelně skvělou taneční muziku." Časopis Q

Díky popáleninám, které Jacksonovi způsobovaly ukrutnou bolest, si vypěstoval závislost na utlumujících lécích. Easlea také rozebírá vztah zpěváka k dětem. Při čtení čtenáři vytane na mysli otázka, zda by byl král popu něčeho takového schopný. Odpověď v knize nenajdete. Jaká je věrohodnost rodiny chlapce? A je normální, aby si dospělý muž bral do své postele cizí děti?

Ráda se nechávám unášet rytmy Jacksonových písní, ale jako člověka jsem ho nikdy moc nechápala. Díky knize jsem měla možnost nahlédnout do jeho nitra, podívat se jak a kde žil a seznámit se s jeho blízkým okolím. Doplnila jsem si informace o neskutečné tvorbě velmi talentovaného člověka a zavzpomínala na své mládí, kdy jsem doma před televizí se sourozenci jásala nad jeho jedinečnými videoklipy nabitými energií. Kdo by neznal nezaměnitelnou Michaelovu měsíční chůzi, nádherný hlas, bílé ponožky, zkrácené kalhoty, klobouk nebo proslulou rukavici.

Překvapila mě Michaelova neutuchající charitativní činnost, díky které byl zapsán v Guinessově knize rekordů (zapsán jako umělec podporující nejvíce charitativních organizací). Michaelovo jméno se v Guinessově knize rekordů objevuje několikrát.

Zpěvák navázal spolupráci s mnoha dalšími populárními umělci. Podílel se na hudební stránce filmů a seriálů, zahrál si ve filmu Čaroděj a napsal dvě knihy.

"Nakonec se ukazuje, že Michael Jackson, který se jako jediný může srovnávat s Elvisem Presleym, je talentovaným a oblíbeným umělcem, jenž je však zajatcem své výchovy, své slávy, své moci - zajatcem sebe sama. Vypadá to, že žije tak mimo realitu tohoto světa, že by se klidně po Měsíci procházet mohl. Vše, co v knize napsal je fascinující." Ken Tucker

Přesto mé pocity ohledně krále popu zůstávají smíšené.
Knihu však doporučuji všem fanouškům Michaela Jacksona. Tento příběh by neměl chybět v žádné knihovničce. Zavzpomínejte na jednu z nejslavnějších osobností historie a připomeňte si nezaměnitelné písně doplněné skvělým tancem. Ve vzpomínkách vás doprovodí fotografie různého formátu a barevnosti zachycující Jacksonův pracovní i soukromý život. Doporučuji ke čtení publikace otevřít internet a konkrétní ukázky z jeho tvorby si vyhledat. Já jsem tak objevila zajímavé písně z dob The Jackson 5, které jsem nikdy předtím neslyšela. Opravdu to stojí za to.

Knihu vydalo nakladatelství Omega a lze ji zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.