Krajinou mrtvých mužů

recenze

Krajinou mrtvých mužů (2015) / Schefik (269 views)
Krajinou mrtvých mužů
Doktor Watson patří k Sherlocku Holmesovi stejně neodmyslitelně jako Spejbl k Hurvínkovi nebo Mulder ke Scullyové. Přesto se před Vánoci na trhu objevila kniha, která nechává slavného detektiva strannou a zaměřuje se na jeho pobočníka. Vydejme se spolu s doktorem Watsonem za hrůzami první světové války v knize Krajinou mrtvých mužů Roberta Ryana, jenž v českém překladu vychází u nakladatelství Plus.

Přestože jméno Robert Ryan není u nás nikterak známé, rozhodně se nejedná o žádného nováčka na literárním poli. Tento anglický spisovatel se kromě psaní věnoval i žurnalistice. Jeho články se tak objevovaly v takových denících a magazínech jakými jsou The Face, GQ, Guardian, Sunday Times či Telegraph. Ani v oblasti knih není nikterak pozadu a na svém kontě má více než desítku titulů, z nichž některé vyšly pod jeho pseudonymem Tom Neale. Komerčně nejúspěšnější je však jeho série detektivních příběhů s doktorem Watsonem, která již čítá tři díly a jejíchž první díl právě vyšel i u nás.

V krajině mrtvých mužů vysílá autor legendárního pomocníka Sherlocka Holmese na vskutku nebezpečné místo. První světová válka je v plném proudu a Watson coby zkušený doktor přijímá novou výzvu a vydává se přímo do zákopů první linie, kde bude jeho pomoci nejvíce třeba. Přestože již dávno pověsil detektivní praxi s Holmesem na hřebík, sám ještě netuší, jak moc se mu budou jeho dlouholeté zkušenosti v zákopech první linie hodit.

Jednoho dne se totiž dostane k tělu, jenž je v mnoha ohledech jiné než tisíce umírajících na frontě. Tvář mrtvého je zmodralá, čelisti sevřené v strašlivé grimase, oči vylézají z důlků jako by spatřily cosi nepředstavitelně hrůzného. S podobnými příznaky se Watson již jednou setkal a rozhodně se nejednalo o běžné úmrtí. Je snad možné, že v zákopech úřaduje úkladný vrah? Watson tak musí oprášit své znalosti a vydat se po stopách vraha ve spojeneckém táboře.

Jméno doktora Watsona bezpochyby přiláká všechny milovníky Sherlocka Holmese. Watsonův první případ je však v mnoha ohledech jiný a navíc se dá číst bez jakékoliv známosti Sherlockovských příběhů. Na druhou stranu si Ryan neodpustil pár narážek, které ocení především opravdový znalci původních příběhu. Díky tomu tak dostává další rozměr a dá se pokládat za rozšíření Holmesovského univerza. S ohledem na tuto skutečnost se autor naštěstí rozhodl nikterak neexperimentovat a přinesl tak čtenářům velmi dobře postavený příběh, který rozhodně nikoho nezklame ani nepobouří. O tom svědčí i samotná hodnocení čtenářů na různých knižních databázích, kde si tato série vede vskutku více než dobře a její průměrná hodnocení se pohybuje kolem 80%.

A ačkoliv se kniha počtem stran blíží pěti stům, rozhodně se nudit nebudete. A to i přes poněkud pomalejší rozjezd, kdy se samotného vyšetřování dočkáme především v druhé polovině knihy. Robert Ryan navíc vyniká pro běžného čtenáře skvělým ztvárněním dobových reálií a celkové atmosféry, která v té době panovala. Bezútěšnost situace zkrátka na čtenáře doslova dýchá z každé strany a dotváří tak výjimečnou atmosféru celé knihy.

Vedle pomalejšího rozjezdu je zde však ještě jedna věc, která může některé čtenáře odradit od čtení. A tím je samotná korekce textu. Chyb zde sice není neúnosné množství, přesto však při čtení ruší a kazí tak celkový dojem z knihy, což je rozhodně pro tuto knihu obzvláště škoda. Na druhou stranu, není tento stav u nakladatelství Plus nijak běžný a tak mu snad čtenáři tento prohřešek pro jednou odpustí.

Krajinou mrtvých mužů je vskutku originální kniha s působivou atmosférou, která dokáže oslovit i ty čtenáře, kteří jinak se slavným Sherlockem Holmesem a jeho pravou rukou doktorem Watsonem nepřišli do styku. Jedná o první díl celé série a tak můžeme doufat, že se postupem času dočkáme i dalších pokračování. Byla by totiž obrovská škoda opustit doktora Watsona tak brzy.

kniha Krajinou mrtvých mužů recenze