Krajinou mrtvých mužů

recenze

Krajinou mrtvých mužů (2015) / Schefik
Krajinou mrtvých mužů

Doktor Watson patří k Sherlocku Holmesovi stejně neodmyslitelně jako Spejbl k Hurvínkovi nebo Mulder ke Scullyové. Přesto se před Vánoci na trhu objevila kniha, která nechává slavného detektiva strannou a zaměřuje se na jeho pobočníka. Vydejme se spolu s doktorem Watsonem za hrůzami první světové války v knize Krajinou mrtvých mužů Roberta Ryana, jenž v českém překladu vychází u nakladatelství Plus.

Přestože jméno Robert Ryan není u nás nikterak známé, rozhodně se nejedná o žádného nováčka na literárním poli. Tento anglický spisovatel se kromě psaní věnoval i žurnalistice. Jeho články se tak objevovaly v takových denících a magazínech jakými jsou The Face, GQ, Guardian, Sunday Times či Telegraph. Ani v oblasti knih není nikterak pozadu a na svém kontě má více než desítku titulů, z nichž některé vyšly pod jeho pseudonymem Tom Neale. Komerčně nejúspěšnější je však jeho série detektivních příběhů s doktorem Watsonem, která již čítá tři díly a jejíchž první díl právě vyšel i u nás.

V krajině mrtvých mužů vysílá autor legendárního pomocníka Sherlocka Holmese na vskutku nebezpečné místo. První světová válka je v plném proudu a Watson coby zkušený doktor přijímá novou výzvu a vydává se přímo do zákopů první linie, kde bude jeho pomoci nejvíce třeba. Přestože již dávno pověsil detektivní praxi s Holmesem na hřebík, sám ještě netuší, jak moc se mu budou jeho dlouholeté zkušenosti v zákopech první linie hodit.

Jednoho dne se totiž dostane k tělu, jenž je v mnoha ohledech jiné než tisíce umírajících na frontě. Tvář mrtvého je zmodralá, čelisti sevřené v strašlivé grimase, oči vylézají z důlků jako by spatřily cosi nepředstavitelně hrůzného. S podobnými příznaky se Watson již jednou setkal a rozhodně se nejednalo o běžné úmrtí. Je snad možné, že v zákopech úřaduje úkladný vrah? Watson tak musí oprášit své znalosti a vydat se po stopách vraha ve spojeneckém táboře.

Jméno doktora Watsona bezpochyby přiláká všechny milovníky Sherlocka Holmese. Watsonův první případ je však v mnoha ohledech jiný a navíc se dá číst bez jakékoliv známosti Sherlockovských příběhů. Na druhou stranu si Ryan neodpustil pár narážek, které ocení především opravdový znalci původních příběhu. Díky tomu tak dostává další rozměr a dá se pokládat za rozšíření Holmesovského univerza. S ohledem na tuto skutečnost se autor naštěstí rozhodl nikterak neexperimentovat a přinesl tak čtenářům velmi dobře postavený příběh, který rozhodně nikoho nezklame ani nepobouří. O tom svědčí i samotná hodnocení čtenářů na různých knižních databázích, kde si tato série vede vskutku více než dobře a její průměrná hodnocení se pohybuje kolem 80%.

A ačkoliv se kniha počtem stran blíží pěti stům, rozhodně se nudit nebudete. A to i přes poněkud pomalejší rozjezd, kdy se samotného vyšetřování dočkáme především v druhé polovině knihy. Robert Ryan navíc vyniká pro běžného čtenáře skvělým ztvárněním dobových reálií a celkové atmosféry, která v té době panovala. Bezútěšnost situace zkrátka na čtenáře doslova dýchá z každé strany a dotváří tak výjimečnou atmosféru celé knihy.

Vedle pomalejšího rozjezdu je zde však ještě jedna věc, která může některé čtenáře odradit od čtení. A tím je samotná korekce textu. Chyb zde sice není neúnosné množství, přesto však při čtení ruší a kazí tak celkový dojem z knihy, což je rozhodně pro tuto knihu obzvláště škoda. Na druhou stranu, není tento stav u nakladatelství Plus nijak běžný a tak mu snad čtenáři tento prohřešek pro jednou odpustí.

Krajinou mrtvých mužů je vskutku originální kniha s působivou atmosférou, která dokáže oslovit i ty čtenáře, kteří jinak se slavným Sherlockem Holmesem a jeho pravou rukou doktorem Watsonem nepřišli do styku. Jedná o první díl celé série a tak můžeme doufat, že se postupem času dočkáme i dalších pokračování. Byla by totiž obrovská škoda opustit doktora Watsona tak brzy.

Betty42
25.06.2020

Krajinou mrtvých mužů byla má první akvizice v Levných knihách po kovidové stopce. Vykoukly na mne všechny tři díly za pohodovou cenu - inu, nekup to, že?
Nemám ráda nastavované knihy - většinou nestojí za to číst, pokud máte jen trochu rádi původní dílo. Nemám ráda válečné romány - inu, žena. Nemám ráda tlusté detektivky - moc řečí a k činu daleko.
Všechno je jinak. Trilogie mě nadchla tak, že píšu komentář.
Doktor Watson se změnil ze stínu v hlavní postavu. Starý pán z masa a kostí, bez mimořádných schopností svého přítele Holmese. Ocitne se v zákopech první světové války, v nekonečném marastu a bahně jako lékař v první linii. Popis situace je tak živý, že už si dokážu představit tu hrůzu. Takhle nějak by ji viděl civilista a nevoják. Jako marnost nad marnost a zbytečné utrpení bez vyhlídky na konec jiný než v zákopu plném plynu. A do toho zpovykanost důstojníků (včetně pana Churchilla), nadřazenost sester z povolání nad dobrovolnicemi a konečně i podhoubí pro vyřizování osobních účtů. A aby toho nebylo málo, naprosto odlidštěné chování Lovců- odstřelovačů.
Detektivní zápletka tady vlastně není až tak podstatná, jen dokresluje psychologii lidí v extrémních situacích. A navozuje otázku, kterou si musím klást s doktorem Watsonem: k čemu tohle je?
Právě dočítám druhý díl, Mrtví nikam neutečou, kde je úžasný popis vzniku tanků jako bojových vozidel. Třetí, Záhada mrtvých mužů, určitě neopominu.
Doporučuji lidem, které neodradí tlustá kniha a mají rádi tzv. nudné detektivky :-D.