Kouzlit či nekouzlit? To je oč tu běží

recenze

Čarovná (2015) / Hanča100
Kouzlit či nekouzlit? To je oč tu běží
Představte si, že jste čarodějnice, která vždycky, když někomu pomůže, obrátí se to proti ní. Chtěli byste dál pomáhat? Kendra se bojí, že když svými kouzly Emmě zasáhne do života, tak nejen, že přijde o jedinou kamarádku, ale navíc se bude muset zase stěhovat, jako už tolikrát, když ji vyhnali za země. Rozhoduje se jestli bude riskovat pomoc člověku, který by ji vážně potřeboval, nebo bude jen nečinně přihlížet, jak trpí.
Emma miluje svého otce, i když ví že je nevlastní. Jiného totiž nepoznala. Proto těžce nese, když se dozvídá, že její milovaný tatínek má dceru z předchozího manželství, která se k nim bude stěhovat, protože její matka zemřela. Když Lisseta přijíždí, vypadá jako chudinka, která se rozbrečí pokaždé, když pro ní uděláte něco hezkého. Emmě je jí líto a tak jí dá nějaké své oblečení a chová se k ní mile. Lisetta je krásná a proto o ni mají okamžitě zájem královny školy. Ona sice ze začátku vypadá, že chce všude chodit s Emmou, ale vyklube se z ní pěkná potvora. Nakonec Emmu dokonce vydírá a přivlastní si její věci. Zvládne se Emma postavit Lisettě sama nebo bude potřebovat kouzelnou pomoc své nejlepší kamarádky?

Alex Flinn se narodila v New Yorku. V pěti letech začala přemýšlet o tom, že by chtěla být spisovatelkou a přispívala do různých časopisů. Ve dvanácti letech se odstěhovala na předměstí Miami. Zde měla problém najít kamarády a to jí hodně inspirovalo k psaní (zejména kniha Breaking Point). Vystudovala obor divadelní umění, který inspiroval některé její knihy (př. Diva). Dále vystudovala operu a poté šla na právnickou školu. Potom absolvovala desetiletou právní praxi. Stále bydlí v Miami, je vdaná a má dvě dcery a psaní se věnuje na plný úvazek. Píše romány pro mladé a už jich má na kontě deset.

Knížka je rozdělená do několika částí. Tři z nich (ty nejdelší) vypráví Emma, další dvě vypráví francouzský dauphin Ludvík, další dvě kapitoly vypráví mořská panna Doria a zbytek vypráví Kendra. Jediný delší celek, který vypráví Kendra je na začátku, a povídá nám o tom, co dělala, když zjistila, že je čarodějnice a zbytek jejího vyprávění jsou spíš takové oddělovače, kde uvádí čtenáře do následujícího obrazu. Kapitoly, které vypráví princ Ludvík, jsou o chvíli, kdy si hledal manželku a jeho matka mu dělala všemožné problémy. Kendra se mu snažila pomoct, ale pro princeznu, která byla u toho to nedopadlo moc dobře. Byla to taková trošku "zmršená" pohádka o princezně na hrášku. I když pro prince Ludvíka to vlastně nakonec dopadlo dobře, protože si vzal tu princeznu, kterou od začátku chtěl. Ale Kendru vyhnali ze země, takže pro ní to moc nedopadlo. A příběh mořské panny Dorie je takovou směsí historie o potopení Titaniku a Andersenovy pohádky o Malé mořské víle, tedy s trochu jiným koncem, který by se rozhodně do pohádky nehodil. V tomhle případě Kendřina pomoc také nepřinesla kýžené ovoce, ale konec byl mnohem horší než v případě francouzského prince. Nikdo jí sice odnikud nevyhodil, ale přesto to pro ní byla docela rána.

Knížka se mi líbila. I když nejdřív jsem se nějak nemohla začíst, pak se to zlomilo a četla se mi opravdu dobře. Ke konci jsem byla zvědavá, jak Emma zvládne celou tu situaci se zlou nevlastní sestrou, i když mi to bylo tak trošku jasné. A konec byl docela zajímavý. Rozhodně nemůžu říct, že bych něco takového čekala. Bylo to vlastně tak trošku jako pohádka o Popelce. Knížce dávám tři hvězdičky a určitě bych ji doporučila nějakým mladším čtenářkám. Já už jsem asi z tohohle typu příběhu trochu vyrostla. Ale rozhodně je to takové příjemné a oddechové letní čtení.

Na závěr bych chtěla poděkovat nakladatelství Moba za poskytnutí recenzního výtisku knihy Čarovná.

Komentáře (0)

kniha Čarovná recenze