Kořist

recenze

Kořist (2014) / rachel4439
Kořist
Kolikrát si říkám, že knížky od Fragmentu s přelepkou Young Adults už nemůžou nabídnout nic nového, nic lákavého, ani nic, co by mě nějak překvapilo. Takže když se mi dostala do rukou tahle knížka, byla jsem dost skeptická. Přiznám se, že jednička se mi líbila, ale dvojka většinou bývá horší, tak jsem tomu moc šancí nedávala. Knížku jsem měla na pořadu dne až za nějaký ten týden, ale ať jsem dělala, co jsem dělala, pořád mi k ní ujížděl pohled, protože jsem si dobře vzpomínala, jak skvěle se Hon četl. A tak jsem se na ní vrhla okamžitě, mimo plán a se vším neočekáváním.

Kořist nezklamala. Autor si nastavil laťku a kupodivu se mu ji daří držet. Dílo má příběh, který dává smysl a vždy dokážu ocenit, když nějaká akce naváže na nějakou drobnost z prvního dílu, které jsme si sice všimli, ale nepovažovali ji za důležitou, teď si však řekneme aha, tak jsem četl pozorně.

Bylo pár okamžiků, kdy mi došlo, co se bude dít dál nebo rozlousknout hádanku o chvíli dřív, než se tak stalo v knížce, tak jsem ocenila svoji předvídavost. Tím ale netvrdím, že knížka je předvídatelná, to vůbec ne. Kolikrát, když už mají hrdinové záchranu a štěstí na dosah ruky se rozhodnou pro nějakou složitější, ale ušlechtilejší cestu a já si říkám, proč, proč, proč.

Co oceňuji snad nejvíc, je napínavost a akčnost díla. Není tam vůbec nic zbytečného, žádné vykecávání a popisování. Jenom v základních konturách a jdeme na věc. Stejně jako u Honu jsem se nemohla, na to, že má kolem 350 stránek, odtrhnout od začátku do konce. V podstatě je to příběh pro děti, pokud ne pro děti, tak rozhodně pro mládež, ale je napsán tak poutavě, že ani já jsem se od toho nemohla dostat a strávila jsem nad tím opět jednu dlouhou noc bez spánku.

Pokud se vám nelíbil první díl, do druhého se určitě nepouštějte. Pokud od knihy čekáte ponaučení a romantický závěr, tak taky ne. Ale pokud si chcete chvíli okusovat nervozitou nehty nad čtivým fantasy, kdy upíři jsou ti špatní a ne ti, co září na slunci a hladí vás při usínání ve vlasech, tak Kořist hodnotím možná i jako povedenější, než předchozí autorův počin a to je co říct, málo kdy se pokračování tak povede. Doufám, že ani do Pasti nastavená příčka neklesne.

Komentáře (0)

kniha Kořist recenze