Konečná

recenze

Hladový duch (2017) 4 z 5 / Jack333
Hladový duch

Návrat na místo, které si každý musí prostě zamilovat. Zapadlá vesnička Three Pines v kanadských horách ožívá díky Louise Pennyové již popáté, pro české čtenáře tak není žádnou neznámou. Naopak našla si své fanoušky, které umí potěšit.

Tentokrát všechno zhatí nález mrtvoly, která se dvakrát přemístila, uprostřed bistra. Má právě ona všechno dobré zničit anebo naopak pomoci něčemu většímu? Kdo zabil dobře zachovaného tuláka? Proč skrýval množství takového bohatství ve srubu, který byl před všemi dobře utajen? Komu vražda prospěla a komu naopak přitížila?

Řekl bych, že pro mě osobně druhá kniha od této spisovatelky s velmi kvalitní zápletkou. Nejenže tam najdete vraždu, kterou mohl opravdu spáchat kdokoliv, ale především tajemno ukryté v podobě tuláka a jeho bezcenností, jež se stanou zlatým dolem pro někoho z tak idylického prostředí. Promyšleno a dávkováno na jedničku s hvězdičkou.

Setkáte se znovu se starými známými postavami, ale také s některými novými, které děj obohatí. Hlavně pár z českých luhů a hájů! Trochu mě povznáší, že si nás někdo vybere do příběhu, na druhou stranu si nejsem jist, jestli tam máme tak fajn charakter. Moc kvituji, že v každé detektivce se dozvíme více o některé ze stálých postav, což v jiných knihách není pravidlem.

Vešli do bistra, drželi se blízko u sebe, jako by ten mrtvý mohl po někom z nich hmátnout a vzít ho s sebou. S očima sklopenýma se po centimetrech sunuli k němu, z hlav a nosů jim přitom odkapávala voda na jeho obnošené obsejí a slévala se na podlaze z širokých fošen. Pak je Myrna jemně odtáhla zpátky od kraje srázu.
Protože tak to oba muži cítili. Dnešního svátečního rána se oba vzbudili ve své posteli v pohodlném domě, ve svém příjemném životě, jen aby zjistili, že se najednou kymácejí nad hranou útesu.
Všichni tři se beze slova odvrátili. Vytřeštěnýma očima zírali jeden na druhého. V bistru ležel mrtvý muž. A nebyl jen mrtvý, ale ještě něco horšího.

Hladový duch připravil nosnou půdu pro další příběhy z vesničky, která připomíná její britskou kolegyni, ve které už snad nemůže nikdo žít. Věřím, že kniha, ve které se probouzí tajuplný příběh, lži se stávají novou pravdou a prokletý dům chce žít vlastním životem, zaujme, a to nejen hlavního vyšetřujícího – vrchního inspektora Gamache. Pokud ne, můžete zkusit dalších devět knih, které čekají na český překlad.