Kočka na plotě

recenze

Kočka na plotě (2014) / MartinaF
Kočka na plotě
Začátek příběhu nás zavádí do jednoho hotelu, kde se rozhodne spáchat sebevraždu mladá žena Zuzana. Zanechá po sobě nejen řadu dopisů na rozloučenou, ale také malé miminko, které odloží do babyboxu. Anežka se dostane manželům, kteří se velmi dlouho snažili mít vlastní dítě, ale nedařilo se jim, a proto pro ně bylo velkým požehnáním, když si Anežku mohli vzít k sobě.

Jak bude pokračovat Anežčin příběh? A jak ostatní příběhy lidí, kteří se tehdy v nemocnici ocitli v blízkosti nalezené Anežky? A jaký byl důvod Zuzaniny sebevraždy?


Nejnovější román české spisovatelky Jarmily Pospíšilové Kočka na plotě byl pro mě velkým a také milým překvapením. K psychologickým románům se dostávám jen málokdy, spíše se mi do rukou dostane psychologický thriller. Avšak tady žádné krváky nečekejte, přesto však jsme na začátku příběhu svědky Zuzaniny sebevraždy.

Dále se příběh točí jen kolem malé Anežky. Seznamujeme se se sestřičkami v nemocnici, Zuzaninými rodiči a její psycholožkou i náhradními Anežčinými rodiči. Každá z postav je kapitola sama pro sebe. Nejsou ani černé ani bílé, mají své vlastní odstíny šedi. A každého něco trápí - někdo řeší partnerské vztahy, někdo svou práci, někdo řeší pomluvy. A někomu je to úplně jedno a to je právě malá Anežka.

Všechny postavy mi byly víceméně sympatické. Avšak asi nejvíc jsem soucítila se Zuzaninou matkou. Bylo to tím, že za celý příběh prošla velkou změnou. Na začátku byla jen manželovým přívěškem a loutkou bez vlastního uvažování, ale na konci se z ní stala žena, která znovu začala žít.

Charakterové vlastnosti všech postav vychází ze života a vůbec nejsou zidealizované. Což je moc dobře, protože příběh by pak působil nevěrohodně. Takhle je to příběh, ke kterému se můžeme vrátit a přečíst znovu.

Jediné, k čemu mám trochu výtku, je anotace knihy, která se k příběhu moc nehodila a pod ní jsem si představila trochu jiný příběh. Ale i přes tuto drobnost můžu s klidným svědomím knihu doporučit dál všem těm, kdo mají rádi ne přímo odpočinkové knihy.

Komentáře (0)

kniha Kočka na plotě recenze