Knižní recenze od R

recenze

Žena z kajuty č. 10 (2017) / Reniee
Žena z kajuty č. 10

Žena z kajuty č. 10, poutavý název, krásná obálka a nálepka světový bestseller. Druhá kniha od britské autorky Ruth Ware, které vydalo nakladatelství Leda.
„Jak mohlo dojít k vraždě, když nikde není tělo?“
„Jak může být někdo podezřelý, když k žádnému zločinu nedošlo?“
„Jak mohla žena z kajuty č.10 zmizet, když tu ženu nikdo neviděl a nikdo z pasažérů Polární záře nechybí?
„Neexistuje přece zločin bez oběti….“
„ Nebo ANO?“
Novinářka Lo Blacklocková se měla zúčastnit velkolepé plavby na luxusní lodi jménem „Polární záře“, která patřila bohatýmu obchodníku lordu Richardovi Bullmerovi. Tato ukázková plavba pro novináře, byla učiněnou pohádkou a životní šancí pro Lauru blýsknout se před šéfkou a ukázat co v ní je. Avšak tato pohádka se po první noci na lodi, proměnila v noční můru. Laura něco zaslechla, snad i viděla…ale nikdo jí nevěřil. Jakpak by mohl, když z pasažérů na lodi nikdo nechyběl a žena, kterou Lo viděla, neexistovala. Navíc Lo tu noc hodně pila, byla nevyspalá a dlouhodobě užívala antidepresiva, což jí na důvěryhodnosti opravdu nepřidalo.
Však ale Lo si byla jistá tím, co viděla a začala pátrat na vlastní pěst. Čímž se nám celý thriller stáčí do detektivního příběhu, kdy Laura krok za krokem odhaluje pravdu a my s ní. Celé se to pak zvrhne do nečekaného rozuzlení a napětí, které vás donutí knížku přečíst na jedno nadechnutí.
Žena z kajuty č.10 se velmi podobá knize Žena v okně. Hlavní hrdinkou je žena, která trpí úzkostmi a panickými záchvaty, užívá antidepresiva a hodně pije. Něco uvidí, ale nikdo jí nevěří, a tak se to snaží vypátrat na vlastní pěst. Kdybych měla tyto dvě knihy porovnávat, která je lepší, řekla bych, že obě jsou stejně dobré a každá má to svoje. I když jsou si v základu hodně podobné, tak přeci jenom jsou odlišné a mě se moc líbily obě dvě.
Jediné, co mě u Ženy z kajuty zamrzelo, bylo to, že kniha skončila dřív, než byly pořádně vysvětleny úplně všechny okolnosti celého příběhu. Ale to už je asi na naší fantazii, abychom si je domyslely. Nebo se jen přehrabuji v maličkostech, které někoho třeba vůbec nenapadnou