Knižní recenze od R

recenze

451 stupňů Fahrenheita (2001) / Reniee
451 stupňů Fahrenheita

Nadčasová kniha, vize budoucnosti. Kniha byla vydaná roku 1951, kde takové technologie buď vůbec nebyly anebo byly, ale ne na takové úrovni jako dnes. Přesto se autor velice trefně trefil do společnosti, jaká teď už skoro je a nedej bože, že by to dál pokračovalo a dostalo se to až do takových extrémů, které popisuje kniha.
V autorovi vizi budoucnosti jsou knihy zakázány a spalovány. Lidé nesmějí číst, lidé nesmějí přemýšlet, lidé se mají pouze bavit a být šťastný. Ke spalování knih slouží požárníci, které nehasí požáry, ale zakládají. Když u někoho najdou knihy, spálí celý jeho dům i s knihami a hříšník je zatčen. Požárník Montag si ale jednoho dne začne klást otázky, pár knih si i odnese domů a pečlivě ukryje. Po setkání s dívkou jménem Clarissa prozře a začne přemýšlet. Uvědomí si, že i když lidé mají být šťastní, tak šťastní nejsou. Najednou uviděl, jak jsou lidé povrchní, nepovídají si a když už se baví, tak se baví o ničem, žijou s očima přilepenými k veliké obrazovce neboli telestěně a ztrácí charakter a vlastnosti živé bytosti. Život je uspěchaný, nikdo si nevyjde jen tak pěšky na procházku, nikdo se nekochá západem slunce, lidé jsou prostě otupělý, jsou jako ovce, které jdou a ani neví kam.
Příběh by měl být odstrašujícím příkladem, lidi by měli otevřít oči a nenechat svět dojít tam, kam došel v knize 451 stupňů Fahrenheita, protože ruku na srdce...příběh se již s naším světem a naší dobou začíná ztotožňovat. Nenechme to dojít tak daleko a zůstaňme nadále myslícími bytostmi, vážící si naší kultury a vzdělanosti, čtěme, mysleme, choďme do přírody a nenechme se svazovat technologií a pohodlností.
Kniha se mi nečetla zrovna snadno. Není napsaná zrovna jednoduše, ale o tom to je...nutí nás přemýšlet.
Z celé knihy mi v hlavě nejvíc uvízla myšlenka, která je napsaná na úplném konci knihy v doslovu
"Bez vyspělé technologie se civilizace v nejhorším případě obejde, ale bez kultury ne, bez ní přestane být civilizací."
- A to je poselství, které se nám kniha snaží dát.