Kniha skutečně nezvyklá, provokativní... a téměř antifeministická

recenze

Alice v říši divů (a taky před zrcadlem) (2014) 4 z 5 / Boboking
Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)

Co je pro mnohé ženy životním smyslem či cílem? Podle čeho hodnotí své postavení ve společnosti? Či vlastně podle čeho společnost, tedy nejen muži, hodnotí ženy? Podle fyzického vzhledu, podle dokonalé, štíhlé sexy postavy. A právě o nesmyslnosti tohoto typu myšlení, a společnostech vydělávající miliardy na slibech o jednoduché cestě za vysněným cílem milionů žen a dívek, o tom je provokativní román mladé americké autorky Sarai Walkerové, který se s půlročním předstihem dříve dostal českým čtenářům před americkými, či vlastně zbytkem světa.

Román „Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)“, v anglickém originále s jasněji znějícím titulem „Dietland“, je vyprávěn třicátnicí Alicí Kettleovou, celý život nazývanou Bluma, která má k společenskému ideálu ženy velmi daleko. Jejich sto třicet kilo váhy jsou ten problém, proč se cítí nešťastně, proč je opovrhovaná okolím, proč nemá lásku či sex. Jako redaktorka velkého časopisu pro náctileté má na starosti odepisovaní na emaily pubertálních čtenářek. S jistým až znuděným opovržením odpovídá na stovky dotazů ohledně představ sexu podle porno filmů, sebevražedných pohnutek kvůli lásce, sebepoškozování či sexuálnímu obtěžování. Vše se změní až když zjistí, že ji pronásleduje záhadná dívka, která ji nakonec dá knihu s názvem „Dobrodružství v říši diet“, ve které autorka ukazuje pravou tvář společností s produkty na hubnutí. Retrospektivně se pak vracíme do hrdinčina dětství a dospívání, kdy taky tomu trendu podlehla. Nakonec se Bluma seznámí se samotnou autorkou knihy, která ji nabídne proceduru, jenž ji má ukázat nesmyslnost toho „kultu krásy“. A tak nastupuje cestu obrození…

Kniha je skutečně nezvyklá a provokativní, ne stylem, ale samotnou myšlenkou. Walkerová nepředkládá příběh snažící se vyvrátit ideu, že láska či štěstí s fyzickým tělem nemá nic společného, ale ptá se, proč dívky a ženy touží po tělesné dokonalosti? Co jim to má přinést? Vše shrnuto v tzv. teorii šukéznosti, odhalující skutečný cíl a stav, kam tyto adeptky vlastně chtějí dojít. Do toho je vložena další dějová linie plná krve a násilí, kterou rozpoutá tzv. jev Jennifer, kdy dívky a ženy vezmou masově spravedlnost do rukou. To jako reakci na činy záhadné Jennifer bezohledně vraždící všechny nestíhané viníky sexuálních zločinů, ale i činů ponižující ženskou podstatu.

Podle mne téměř antifeministický román vydalo v překladu Hany Pernicové nakl. Domino, 2014, v ediční řadě Inteligentní romány pro inteligentní ženy.

Komentáře (0)

Přidat komentář