Kletba krve

recenze

Kletba krve (2017) / Ivett7
Kletba krve
Karel snad jako jediný věří svému ztracenému dědečkovi, který tvrdil, že je ve znojemském podzemí ukrytý poklad, a po jeho vzoru po něm pátrá. Toto pátrání se ale zvrtne v momentě, kdy je jeho bratr Honza unesen a zůstane v podzemí. O dva roky později se setkáváme s Karlem, který mívá často výpadky paměti, kdy si nepamatuje vůbec nic, a nikdo neví, pro se tak děje. Kolem Karla, který je studentem internátní soukromé školy, se dějí stále podivnější věci a na povrch vyplouvají velká odhalení. Aniž by to chtěl, Karlovi se začne ještě více měnit a komplikovat život.

Když mi paní autorka poskytla tuto e-knihu na recenzi, vůbec jsem nevěděla, co čekat. Jen to, že jde o fantasy a ty já mám ráda, tak jsem knize dala šanci. A jsem rozhodně velmi mile překvapena. Netvrdím, že se Kletba krve hned stala jednou z mých top knih fantasy žánru, ale rozhodně mě bavila, trochu netradiční svět českého prostředí je podle mě opravdu dobře zvládnutý a ani v nejmenším přečtení nelituji. Myslím, že i na případné další díly, kde bychom se mohli dozvědět trochu více o celém světě a o minulosti některých postav, má rozhodně dobře našlápnuto.

Hlavní postavou, která nás příběhem provází, je již zmíněný Karel. Musím říct, že ten mi k srdci až tak nepřirostl. Dokonce mě občas už opravdu vytáčel a mám pocit, že si někdy až zbytečně chtěl hrát na hrdinu. To ale nemusí být nutně špatné, občas to příběhu spíš alespoň dodávalo na opravdovosti. Byly však i momenty, kdy se mi líbilo, jak se zachoval - nicméně i tak mou oblíbenou postavou rozhodně není.

Kromě Karla jsme část příběhu četli i z pohledu Báry, která je naopak mou úplně nejoblíbenější postavou knihy. Nemohu vám toho o ní moc říct, aniž bych vám částečně vyspoilerovala děj a tajemství knihy, ale Bára je opravdu nadmíru zajímavá a tajemná postava, která má rozhodně neméně tajemnou minulost. A doufám, že právě jí se budou případné další díly věnovat nejvíce, z toho bych měla asi největší radost.

Samozřejmě je v knize řada vedlejších postav. A to doslova řada, protože děj se, jak už jsem zmínila, odehrává v prostředí internátní školy, která je navíc mezinárodní. Studuje tu řada studentů mnoha národností, což mi přijde jako skvělé zpestření. Celou dobu jsem sice Karlovi tiše záviděla, že mluví od narození kromě češtiny i anglicky a německy, ale na druhou stranu jsem měla škodolibou radost z toho, že trochu plaval ve francouzštině. Ale k postavám. Opět vám toho o nich nemůžu říct příliš, ale líbí se mi, že rozhodně nejsou jak přes kopírák a každá postava se dost podstatně liší. Nejvýraznější je pravděpodobně Karlův spolubydlící Matěj, který je naprosto nejmilejší a nejhodnější postavou knihy a snad ani nejde, aby ho někdo neměl rád. Dále je tu třeba Karlova "něco jako přítelkyně" Matylda, kamarádi Petr a Daniel, kteří se tedy opravdu umí projevit a mnoho dalších. A stejně jako je nově objeveným fantasy světem ovlivněn Karel, neméně ovlivněni jsou právě i Karlovi spolužáci.

Co říct závěrem? Podle mě tato kniha rozhodně stojí za povšimnutí. Vím, že k českým autorům bývá řada lidí skeptická, obzvlášť ve fantasy žánru, ale tohle je opravdu povedené. Nečekejte žádného nového Harryho Pottera (ale upřímně, kdo se může vyrovnat HP?), nicméně jde o poměrně originální fantasy svět, který člověka zaujme. Navíc to, že se odehrává v českém prostředí, které je nám dobře známé, dělá příběh ještě pozoruhodnějším. A kromě toho vás prostě dostane Bára. Já myslím, že ta zaujme každého a bez ní by kniha rozhodně dost postrádala.

Komentáře (0)

kniha Kletba krve recenze