King zase zvedá laťku o několik pater vzhůru

recenze

Revival (2015) 5 z 5 / vorenus
Revival

Reverend Jacobs přijíždí do malého městečka, aby zde obsadil prázdné místo kazatele v místním kostele. První s kým se seznamuje je malý chlapec Jamie a bude to setkání více než osudové. Jejich životy se totiž ještě mnohokrát setkají a pak znovu rozdělí. Po tragické nehodě reverendovy rodiny a po jeho plamenném kázání, kdy prokleje boha je donucen kostel a raději i městečko opustit.

Mezitím Jamie dospívá a dává se na cestu nadějného muzikanta. Ovšem ve světě zářivých reflektorů je sláva vykoupena spousty problémy od braní lehkých opiátů až po těžké drogy. Jamie jim propadá, ale z jiného důvodu, než aby si rozšířil vnímání, ale spíše utlumil bolest. A když je doslova na dně, tak opět potkává dávného přítele z dětství. Ten mu s radostí pomůže od závislosti a nechce za to nic....zatím. Jamie netuší, co ho bude cesta ze dna stát a že dno vyměnil za cestu do pekla. Reverend je totiž už léta fascinován elektřinou a provádí s ní doslova zázraky. Ovšem jeho trauma ze ztráty rodiny pořád trvá a vede ho do hodně temných koutů.

Schválně jsem nenapsal, co postihne reverendovu rodinu, protože tahle pasáž knihy je doslova na krůpěj slz a KRÁL mě v ní opravdu dohnal až k slzám a myslím si, že každý rodič to bude cítit stejně.

A všem příznivcům KRÁLE doporučuji nečíst anotaci a hlavně se vyhnout obálce na knize. To co udělalo nakladatelství je totiž vyloženě prasárna. Citovat knihu na straně 296, když má sama 313 stran a pomalu prozradit pointu děje je opravdu na zabití. Sám jsem měl obrovské štěstí, že jsem si to přečetl až po skončení četby knihy.

Doporučuji všem čtenářům, aby se opravdu obálce vyhnuli obloukem a nezkazili si požitek z vynikající knihy.

Nevím jak to King dělá, že chrlí knihy v takovém tempu a v posledních letech i v neuvěřitelné kvalitě, ale dá se jen napsat, že to je opravdu KRÁL. Zmíním jen pár kousků, které jsou opravdu lahůdkou a to Pan Mercedes, Pod kupolí, Dallas 63 a i povídkové a to Za soumraku a nebo Černočerná tma. Kdo je ještě nečetl, tak alou do knih a nakoupit a přečíst, ale zpět k titulu.

Jak jsme u Kinga zvyklí na fantastické příběhy a potom na většinu knih a to na zlo, které je mezi námi. Tak tohle je ten druhý případ. Král děsí přeměnou dobráckého kněze na ......a to slovo si dosaďte sami, protože po tom, co prožil se mu snad ani nedivím.

To čím prošel se může totiž stát každému z nás a z toho pramení ta pravá Kingova hrůza a on si je toho samozřejmě dobře vědom. Sám jsem knihu četl až po půlnoci a to na dovolené a v cizím prostředí a mohu napsat, že jsem pak neměl klidné spaní.

Prostě mě Steven zase dostal. Ale jsem moc rád, že se mu to zase povedlo a budu se těšit, že se mu to zase povede.

Smiragl
02.11.2015

ehm, King je Stephen, ne Steven ;) ale na knížku se těším a díky za varování ohledně obálky ;)

vorenus
27.08.2015

U svých oblíbených autorů se čtením přebalů knih raději vyhnu :-) A toho, kdo to tam napsal bych z nakladatelství nekompromisně vyrazil. Takový člověk tam nemá co dělat.

ZÓNA
27.08.2015

Pravdu díš, příteli. Anotace jsou někdy k zlosti. Já je takřka nečtu, protože většinou prozrazují z knížky velice mnoho. Mám rád mlhavé a nejasné, ale zároveň poutavé. King je fantastický, ano. Dovedu si Tě úplně představit s knihou v ruce v nočních hodinách-sám jsem na tom byl podobně. Dokonalost děje, postavy a atmosféra, to vše na 100% zvládnuté. Horor je možné pojmout různými způsoby. Jen King to ale umí takhle.