King je zpět a opět ve vrcholné formě

recenze

Bazar zlých snů (2016) 5 z 5 / babsi66
Bazar zlých snů

Nedalo mi to a nejnovější kingovku Bazaar of Bad Dreams jsem si pořídila v originále. Dvacet povídek. Dvacetkrát o smrti. Dvacetkrát jinak. Dvacetkrát se Kingovi opět podařilo dokázat, že je mistrem svého řemesla.

Ač je společným pojítkem všech příběhů smrt, rozhodně se nedá říct, že by povídky byly na jedno brdo. King si hraje nejen s tématy, ale i žánry. Nechybí hororové povídky, psychologická dramata, sci-fi, nostalgické příběhy, ale na své si ve dvou případech přišlo i Kingovo básnické já.

Před každou povídkou je poznámka autora o tom, kde vzal nápad na konkrétní námět, na které konkrétní lidi a události v jeho životě odkazuje a jak s povídkou pracoval. Nebo naopak nepracoval, protože ji ztratil, zapomněl na ni a vybavil si ji po dvaceti letech. Některé příběhy jsou fungl nové, jiné již byly publikovány, povětšinou časopisecky.

Sbírka mě pohltila už v úvodu. King zde psaní příběhů přirovnává k řemeslu a sebe k pouličnímu prodejci, který své výrobky prodává po bazarech. Už jen z této sebestylizace táhne cosi typicky kingovského. Ani pak nepřekvapí, že z nabízené veteše se mohou vyklubat nebezpečné věcičky, které svého kupce připraví o klidný spánek. Ostatně jak sám King varuje: „Feel free to examine them, but please be careful. The best of them have teeth.“

Strašákem přitom může být čtečka knih s hodně podivnými funkcemi, stará dodávka s neobvyklým apetitem, škodolibé děcko ze sousedství nebo sebeklam bránící člověku připustit si, že jeho manželka je mrtvá.

Nepřestává mne udivovat, jak King dokáže z banální situace vymyslet příběh s neotřelou pointou, vykreslenými postavami i působivou atmosférou. Přestože by se v některých povídkách daly najít prvky použité už v jeho starší tvorbě, jako celek působí každý příběh zcela jedinečně.

King si se čtenářem hraje a náramně se přitom baví. A vy se budete bavit také. Celá sbírka je pak povedeným souborem, který uspokojí každého Kingova fanouška - přestože nepostrádá jedinečný rukopis autora, dozajista v mnohém překvapí.

p.mihoc

Hezká recenze. Díky

zahadum
20.06.2016

Super recenzia :)
Už aj si knihu objednávam a idem vyzerať pani poštárku :)