Když žijete v minulosti a neznáte jméno své dcery

recenze

Kam se poděla Elizabeth (2016) 3 z 5 / ideal_alien
Kam se poděla Elizabeth

Autor: Emma Healeyová
Vydání: Pevná vazba
Nakladatelství: Knižní klub
Originál: Elizabet is missing
Počet stran: 296

Maud, hlavní hrdinka tohoto příběhu, je na světě již přes 80 let. Její papírová paměť pomalu dosluhuje, ale jedním se je zcela jista. Elizabeth se ztratila. Maud po ní začne pátrat, ale její paměť je každému leda k smíchu a nikdo ji pořádně nebere vážně. Příběh Maud a Elizabeth se úzce splétá s osudem Sukey, sestry Maud, která se po 2. světové válce pohřešuje.

Upozorňuji vás, že po přečtení knihy se budete bát stáří. Pro mě bylo nehorázně smutné číst knihu z pohledu bezmocné stařenky, která je v silné fázi demence. Když Maud nikdo nevěřil, nebylo mi do smíchu, spíš mi jí bylo líto. Moc líto. Zpět k hlavní myšlence tohoto odstavce. Bojím se stáří, protože mám strach, že na tom budu podobně jako Maud. Že si budu pamatovat jenom pár klíčových okamžiků, všem budu pro smích, a nebo že se mi bude ztrácet i moje vlastní rodina. Maud si místy nedokázala vzpomenout, kdo je její dcera či vnučka.

Díky této knize najednou porozumíte starší generaci. Uvědomíte si, že v Maudiném případě nezačnete ztrácet pouze paměť, ale i samu sebe. Maud už v některých případech ani nerozlišovala minulost od současnosti. Žila v minulosti a přítomnost si nechala ujít.

Jestli máte obavy z toho, že si hlavní hrdinku, Maud, neoblíbíte či ji nebudete mít kvůli její nemoci rádi, zahoďte tuto myšlenku. Do jejího života se bezpochyby vžijete a z jejích myšlenek vás bude mrazit dlouho poté.

Co se žánrů týče, tak doteď netuším, jestli tam bylo více detektivky, romantiky či thrilleru. Z mého pohledu v knize až tak nešlo o hlubokou dějovou linii, nýbrž o pocity a emoce, kterými je člověk, postižený touto nemocí, pronásledován.

Přísahám, že nejvíce mě překvapila sama autorka. Na to, kolik jí je let se perfektně dokázala vžít do starých lidí, kterým už rozum dosluhuje. Kniha Kam se poděla Elizabeth je autorčin debut a já mohu autorce tleskat, protože to byla zvláštní, originální kniha, která vás vždy překvapí.