Když to cizí je lepší...

recenze

Můj život u sousedů (2014) / ciniminisek
Když to cizí je lepší...
Představte si, že žijete v honosném domě pouze se svou starší sestrou a matkou, pro kterou je čistější koberec důležitější než vlastní děti. Přesně takhle totiž žije Samantha Reedová. Sedmnáctiletá dívka, která se nedobrovolně stává skleníkovým dítětem. Přesto, že její matka je velmi bohatá, musí Sam pracovat a to dokonce ve dvou pracích. Pokoj mít vždy naklizený a oblečení střídmé. Od dob, kdy se Samanthy matka stala guvernérkou je to ještě horší. Povrchní a úzkoprsá žena, která si myslí, že pro svou zemi dělá jen to nejlepší, už ale nevidí, jak se její dvě dcery trápí. Když se vedle jejich přepychového domu nastěhují noví nájemci, mají Reedovi o zábavu postaráno. Paní Reedová nepropásne jediný okamžik, aby mohla nové sousedy pomlouvat a s odporem sledovat dění na jejich zahradě a to netuší, že její dcera Sam dělá něco podobného. Sleduje... již několik let sleduje své sousedy a sní o takové milující a chaotické rodině, jakou ona sama nemá. To ovšem do posledního okamžiku ani jedna netuší, že Garrettovic rodinka, není zas tak daleko, jak se pro ně zdá. Když se Sam do jednoho z Garrettů zamiluje a vlastně do celé rodiny, stane se příšerná událost a před Samanthou stojí nelehké rozhodnutí. Reedovi, nebo Garrettovi?

Nádherná obálka, zajímavá anotace a záštita nakladatelství CooBoo nám slibovala skvělé počtení a tím se kniha Můj život u sousedů stala dlouho očekávanou novinkou. O autorce Huntley Fitzpatrickové toho moc nevíme, ale i takové málo jako to, že její rodina byla celý život ponořena do knih, stačí k tomu abychom dostali velmi zajímavý příběh. A tak se také stalo. Skvělé letní čtení hodící se přesně k tomuto ročnímu období, jaké právě máme, dopomáhá k zhltnutí za jeden, či dva dny. Přesto, že je kniha poněkud rozsáhlá, což mě samotnou překvapilo, nejedná se o žádnou složitou zápletku.

Příběh je psán v ich formě a vyprávění Samanthy nám ulehčuje vcítění se do ní samotné. V ději se vystřídá několik postav a nejedna z nich je velmi zajímavá a já doufám, že autorka jim dá v dalších částech této série více prostoru.

Kniha je protkaná láskou na více způsobů. Že hlavní hrdinka zažehne milujícím plamenem k jednomu chlapci již víme, ale co se mi velmi líbilo je to, že v ději se střídá láska milostná i s tou rodinou. Dozvídáme se, že peníze a postavení nejsou na světě všechno, že láska k dítěti je možná různými způsoby a dokonce i to, že přátelství je stejně prchavé jako bublinky v láhvi sektu. Že ten, jež jsme celý život považovali za nejlepšího přítele, ho záhy může vystřídat někdo jiný, u koho bychom to vůbec nepředpokládali.

Kniha má i pár drobných nedostatků jako třeba předvídatelnost, nebo občasné nudné části, které ovšem během chvíle vystřídá poutavý úsek. Proto bych to příběhu odpustila a na knihu nezanevřela, jelikož toho lepšího je tu více. Dívčí román, který v sobě ukrývá daleko více, stačí se pořádně podívat. Spisovatelka vytvořila lehké dílo plného každodenních starostí ve kterých se najde nejeden z nás.

Tuto poutavou a lehce čtivou knihu doporučuji především náctiletým dívkám, kdy se ovšem nudit nebude ani starší čtenář, chtějící večerní odpočinek plný různých emocí.

Komentáře (0)

kniha Můj život u sousedů recenze