Když tajemství vyplouvají na povrch, je třeba se připravit na pořádné tornádo...

recenze

Manželovo tajemství (2014) / Globuska
Když tajemství vyplouvají na povrch, je třeba se připravit na pořádné tornádo...
Život si s člověkem občas pohrává... Nechá ho chvíli si myslet, že je všechno v pořádku a správně a pak stačí vteřina, jedno krátké zastavení, náhlé rozhodnutí a vše je jinak... Je lepší vědět nebo radši žít v "nevinné" nevědomosti?

Tři ženy... tři životy... Zdánlivě nemají nic moc společného... A přece, Velikonoční týden jim zatřese půdou pod nohama tak, jak se jim ani nesnilo... Nic už není tak, jak bylo předtím, než se otevřela pomyslná Pandořina skříňka...

Příběh o morálce, rozhodnutí, tajemstvích, která vyplouvají na povrch, a o vině v mnoha podobách, zasazený do australského prostředí střední vrstvy. Tak trochu Stepfordské paničky, jen v jiném kabátě. Alespoň tak se z počátku jeví. Postupně se odkrývají tajemství, která mají sílu hurikánu a hlavní hrdinky se dostávají doslova na hranu - jak udržet stávající klid a štěstí za každou cenu. Je to vůbec možné? A stojí to za to?

Příběh z počátku působí povrchně a zmateně. Autorka si umně pohrává s myšlenkovými pochody všech tří žen, přeskakuje z naléhavého a citově velmi náročného hloubání k naprosto banálním a triviálním pohnutkám, které je občas dost těžké sledovat. Různé situace předestírá ze všech pohledů - jak je postavy vnímají, prožívají a také nezvládají. Přeskakuje od jedné postavy k druhé. Je to sled myšlenek, který je občas velmi těžké chytit a udržet. Kromě toho má ale příběh jasnou dějovou linku, kdy se osudy hrdinek protnou a zjišťujeme tak, že to, co zdánlivě nemá "hlavu ani patu", do sebe zapadá jako jednotlivé dílky stavebnice...

Styl autorky přesně odráží jednotlivé postavy, které tak mezi řádky ožívají a stávají se skutečnými - se svými klady i zápory, bojem s vlastním svědomím i morálkou a náhledem na svět. Možná budete soucítit s vždy dokonalou a precizní Cecílií, trpět se smutnou vlídnou Rachel nebo sympatizovat s ostýchavou Tess.

Realita příběhu je protkána útržky z historie, nebudete tak ochuzeni např. o problematiku berlínské zdi, což ze začátku působí podivně, ale jakmile se do čtení ponoříte, pochopíte, že to tam prostě patří.

Nečekejte jednoduchý příběh o odkrývání tajemství, tak prosté to není. Autorka před Vás předestírá citlivý a hluboký příběh tří žen, který jasně ukazuje, že svět ani lidé nejsou černobílí a těžko lze soudit všechno podle jednoho měřítka. Vstoupit do šedé zóny ale někdy není tak snadné a to nejen pro hrdinky této knihy. Morálka, svědomí, zdrženlivost a zodpovědnost za osudy jiných lidí - hezky to zní, ale kde jsou hranice pro dobré a špatné?

Osobně musím říct, že ač jsem s knihou měla ze začátku trochu problém, nakonec jsem příběhu úplně propadla. Autorka si mě omotala kolem prstu a nepustila, dokud jsem neotočila poslední stranu. (Mimochodem - bez jakýchkoliv spoilerů - poslední kapitola je prostě dokonalé završení.)

Komentáře (0)

kniha Manželovo tajemství recenze