Když se podíváš pozorněji, zjistíš, že ani ve stínech není bezpečno...

recenze

Nenávidím a miluji (2013) / Snow Fairy
Nenávidím a miluji

Svět je opět na hraně mezi nadpřirozenem a normálností, lidskostí. Ale co Alyson ví, normálnost neexistuje a lidskost je v jejím světě velmi zvácná. Její druh je vyjímečnou rasou lidí, kteří se snaží udržet svět bytostí se špičáky před světem lidí co nejvíce utajen. Říkají si Lovci.
Zpravidla vždy muži. Ale Alyson patří mezi ně a jako jediná svého druhu je moc vzácná, moc nebezpečná a absolutně plná nenávisti a touhy po pomstě.
Alyson přišla o celou rodinu a od té doby v sobě cítí osten zášti. Stejně velkou nenávist cítí i celému upírskému pokolení. Ale je tu někdo, kdo je pro Alyson něco jako kryptonit. Alex, kterého nenávidí až do morku kostí, ale kterého zároveň miluje.
Bolest Alysoniny duše, upíři, pomsta, láska, kterou je zatraceně těžké si připustit. Nakonec je toho ale ještě mnohem víc, co Alyson neví a možná by měla...

Ale ono to není jenom o tom pomstít se. Autorka myslela na mnohem víc věcí, které spolu v závěru opravdu krásně souzní.

Abych tak začala a trochu vám představila Alyson. Žádná zhýčkaná barbínka, to v žádném případě. Je to pořádná kick-ass hrdinka, která má pěkně nabroušený jazýček. A když už jsme u toho nabroušeného, čepel Alysonina nože je ještě nabroušenější. Sarkasmus je její druhé jméno a situace, do kterých se dostává jsou jako vystřihnuté z filmového plátna.

Musím se přiznat, že Alyson je na celé knížce pro mě osobně jedna z nejlepších věcí. Už opravdu dlouho jsem nečetla žádnou upířinu, a když bych to měla říct upřímně, tak na žádnou, kromě Meadové, jsem ani neměla moc chuť. Ale jsem ráda, že Nenávidím a miluji je jedna z těch dobrých. Má to drive, má to švih a hezky to plyne.
Navíc, když vezmete v úvahu, že se jedná o prvotinu mladé české autorky, tak je Nenávidím a miluji určitě kniha, která stojí za přečtení.

Autorka je velmi všestranná, může se pyšnit rozsahem slovní zásoby a hlavně humorem, který do knihy dává i přesto, že ve své vlastní podstatě je to kniha zahalená ve stínu temnoty a upířího řádění. Myslím si, že humor celou knížku i osvěžuje. A umístěním příběhu do zářivého New Yorku se Susan také dala správnou cestou.
Občas jsem se ale nemohla moc začíst, nějak mi myšlenky utíkaly všude kolem a u knížky jsem potom moc nebyla. Nenávidím a miluji není nudná kniha, takže, to, že bych se u knihy nudila vylučuju. Spíše jsem se občas ztratila v popisech a možná i někde mezi řádky.

Nicméně Nenávidím a miluji je nelepší česká upířina, pro kterou navíc ani nemusíte jít pomyslně daleko. Susan Thomas odvedla super práci. Alyson vás jako hlavní hrdinka bude rozhodně bavit. Rázná, nepředvídatelná a opravdu mimořádná postava, která knize rozhodně dává něco speciálního.
A jestliže jste upíří fanda, říkám, zkuste to.