Když outsider miluje outsidera

recenze

Eleanor & Park (2014) 5 z 5 / Babouš
Eleanor & Park

Eleanor a Park se vymykají všem knižním hrdinům, na které jsme dosud byli zvyklí.

Nejsou krásní, nemluví v citátech, nemají nadpřirozené schopnosti a nejsou to upíři. Jsou to úplně obyčejní puberťáci s akné, kteří bojují s domácími úkoly, s učiteli a se spolužáky. Mají to o to těžší, že nepatří mezi ty nejoblíbenější.

Park je tichý hubený kluk, který pořád čte komiksy a snaží se vymanit od svých přespříliš ochranářských rodičů. Eleanor je oplácaná zrzka s vášní pro rockovou hudbu, která žije v příliš malém domě se svými mnoha sourozenci, matkou a jejím novým přítelem.

Eleanor a Park jsou dva vyvrhelové v pekle, jemuž se říká škola. Když si ale uvědomí, že své „outsiderství“ mají společné, začnou spolu trávit víc času.

Eleanor je ve škole nová, nemá tam žádné kamarády a navíc vypadá… no, řekněme přinejmenším výstředně. Park jí ale k nelibosti svých spolužáků podá pomocnou ruku. Eleanor díky němu podlehne kouzlu komiksů a ona zase Parkovi představí svoje oblíbené rockové kapely.

Z pouhopouhé známosti se mezi nimi zrodí zajímavý vztah.

Líbilo se mi, že autorka se obratně vyhýbá všem možným klišé a když už k nějakému dojde, neváhá se vysmát sama sobě a vtipně to oglosovat.

S hrdiny jsem se sžil od samého začátku – nejspíš právě proto, že byli tak „neobyčejně obyčejní“. Vlastně by to klidně mohl být příběh vás, nebo vašich spolužáků či kamarádů. Prostě všech, kdo někdy nezapadli a cítili se osaměle (tuším, že ten pocit známe všichni).

Rainbow Rowellová – v zahraničí dost známé jméno – tak nasedla na vlnu, kterou spustil John Green se svými úžasně chytrými a vtipnými young adult knihami. Ale nespokojuje se s laťkou, kterou nastavily Hvězdy nám nepřály. Pokouší se ji překonat svým vlastním způsobem.

Eleanor a Park je ale výjimečná nejen příběhem ale taky tím, jak dobře je napsaná. Ačkoliv je psaná pro mnohem mladší čtenáře, než jsem já, s chutí jsem ji slupl jako takovou vynikající literární jednohubku.

A v knihovně jsem této knize vyhradil místo hned vedle knih Johna Greena.