Když dokáže být příroda nejen krásná, ale i děsivá

recenze

Země divů (2021) / Peťula96
Když dokáže být příroda nejen krásná, ale i děsivá
ANOTACE:
Země divů je příběhem, ve kterém doslova ožívá příroda - a to jak ve své nejkrásnější, tak ale i nejděsivější podobě.

Orla se se svou rodinou stěhuje z krušného města do dřevěného domku uprostřed ničeho. Její kariéra baletky již skončila, a je tedy teď řada na jejím manželovi Shaowi, aby mohl on budovat tu svou, také uměleckou kariéru. Tento dům a obrovský strom, který se nachází na stejném pozemku, se zdá jako to správné místo, které potřebují. Shaw zde má svou múzu - onen strom a okolní přírodu, a děti s Orlou zde najdou bezpečné útočiště. Nebo alespoň to si Shaw myslí a přesvědčuje o tom Orlu, která je stále na pochybách, ale i tak se do domu nastěhuje.

Hned brzy po nastěhování se ale ukazuje, že to zase taková idylka nebude. Počasí je tu hodně nevyzpytatelné. Shaw tráví celé dny zavřený ve svém ateliéru, kde pracuje na nových obrazech, ke všemu je stále více a více nevrlý. Eleanor Queen, jejich devítiletá dcera, se na novém místě necítí dobře - má z domu strach. Jen mladší z dětí, čtyřletý Tycho, je spokojený. Orla stále více a více pochybuje, zda bylo stěhování na tohle místo opravdu to nejlepší, co pro svoji rodinu mohli udělat.

Její obavy se zvětšují s přibývajícím množstvím divných přírodních úkazů. Ona i její muž si začínají uvědomovat, že příroda si s nimi dost hraje a její hry jsou stále více a více nebezpečné - silná sněhová vichřice, divní tvorové na jejich zahradě, přírodní úkazy, které vůbec nejsou typické pro jejich oblast...Shaw se dokonce Orle přizná, že s ním příroda promlouvá, což ho dohání k zoufalství. Orla je odhodlaná, že svou rodinu zachrání za každou cenu a z tohoto místa ji dostane. Shaw ovšem není jediný, kdo volání jejich nového domova slyší...a co když ani odejít nemohou?


NÁZOR:
Země divů má být podle označení na obálce hororem, dle mého názoru tomu tak ovšem není. Stále častěji mi přijde, že je za horor označováno vše, kde se vyskytne nějaké nadpřirozeno, které "straší" postavy, ačkoliv by se mnohdy hodilo spíše označení mysteriózní drama, mysteriózní thriller/román...a tato kniha je podle mě další, která patří do této škatulky. Očekávala jsem horor, který jsem nedostala, ale i tak z knihy nejsem vůbec zklamaná. Když jej totiž nazveme pravým jménem (mysteriózní román), tak dostaneme velice uspokojivý příběh, který dostatečně uspokojí veškerá očekávání, která čtenář od takového příběhu může očekávat.

Ze začátku jsem se do knihy vůbec, ale vůbec nemohla začíst. Prvních 100 stránek jsem louskala asi 4 dny, za to zbylých 280 jsem zhltla za dva večery. Je to jedna z těch knih, která má pomalejší rozjezd a přijde vám, že se tam skoro nic neděje. V momentě, kdy se tam ale začne něco dít, tak se stane neskutečně čtivou. V druhé polovině tempo příběhu zase trochu pokulhává, ale není to už nic, co by vás nudilo či zastavilo ve čtení. Pro mě to byl spíše vítaný odpočinek.

Příběhem nás provází Orla, která mi ze začátku přišla hrozně nesympatická. Vadilo mi její věčné rozebírání toho, zda je jejich stěhování opravdu tou správnou volbou. Přišlo mi, že se stěhuje z donucení, ale místo toho, aby řekla, že tam bydlet nechce, tak bude věčně hledat nějaké důvody, aby se přesvědčila o tom, jak moc je to špatná volba. To se ale velice rychle změní. Začne se potvrzovat, že to opravdu nebyla správná volba, a najednou vám přijde, že její obavy byly jakýmsi varováním, které si ovšem bohužel nechala pro sebe až do doby, kdy bylo pozdě. Čím příběh ubíhal dále a dále, tak mi byla více a více sympatická a na konci knihy jsem do té postavy byla úplně zamilovaná. Byla to neskutečně silná žena, která by pro záchranu své rodiny byla schopná obětovat vše, a to opravdu vše. Pro mě to byla Máma s velkým M.

Zápletky mi zde nepřišly nějak předvídatelné a napětí, které vyvolávaly, se krásně stupňovalo. Konec se mi hrozně líbil. Nedokážu posoudit, jestli kniha skončila dobře, nebo špatně (a asi ani nechci, abych vám nic nevyzradila), ale musím říct, že to bylo přesně takové zakončení, které se k příběhu dokonale hodilo. Navíc jsem takový konec vůbec neočekávala, za což dávám autorce velké plusové body.

Celkově knihu hodnotím hodně kladně. Maličkosti, které mi na ní vadily, nebyly tak velké, jako ty, které se mi na knize líbily, a proto jí můžu dát s klidnou duší hezké hvězdičkové hodnocení a doporučit jí všem milovníkům všemožných záhad.

Komentáře (0)

kniha Země divů recenze