Když byl Mikuláš ještě komiks

recenze

Malý Mikuláš: původní komiks (2018) / HelenaHH
Když byl Mikuláš ještě komiks
Kryšpín, Vendelín, Celestýn, ale hlavně malý Mikuláš, prostě celá parta nezbedníků původně neprožívala dlouhé příběhy. Malý Mikuláš spatřil světlo světa jako komiks.

Autoři René Goscinny a Jean-Jacques Sempé byli mnoho let přátelé a mimo jiné je spojoval také společný smysl pro humor. Není tedy divu, že jejich společný hrdina, malý ďáblík Mikuláš, je především příběhem o kamarádství, nevinných rošťárnách, které dospělí nemohou nikdy pochopit, a něžném vtipkování.

Mikuláš a jeho kamarádi myslí všechno nejlépe a chtějí být nejhodnější, jenže to vždycky někdo špatně pochopí. A děti i dospělí čtenáři s chutí pláčou smíchy nad jejich příběhy a lumpárnami.

Věděli jste ale, že tento nesmrtelný vtipálek a klučina vznikl původně ve formě krátkých kreslených komiksů. Ty postupně vycházely ve francouzských denících a týdenících. První komiks vyšel v září 1955. První krátký příběh, obohacený ilustracemi tak, jak Mikuláše známe teď, vyšel až začátkem roku 1959.

Nejstarší komikové mikropříběhy zatím nikdy nevyšly knižně, nyní máte však možnost se s nimi seznámit díky knížce Malý Mikuláš: Původní komiks. Ta nedávno vyšla v nakladatelství Albatros. Publikace obsahuje nejstarší, a tedy dosud nepublikované komiksy, nad nimiž se pousmějete, možná vzpomenete na vlastní nezbednictví a dostanete chuť otevřít a připomenout si všechny Mikulášovy patálie.

Můžete rovněž porovnat, jak moc se Mikuláš od svého „narození“ změnil. Kniha také obsahuje dva komiksy a následně novou, příběhovou, podobu, kterou Mikuláš dostal. Zjistíte tedy, která verze vás víc baví a pobaví.

Sempé a Goscinny stvořili knižní legendu, na které už vyrostlo několik generací čtenářů. Jestliže patříte mezi Mikulášovy fanoušky, knížka Malý Mikuláš: Původní komiks vám jistě ozdobí knihovnu a doplní sbírku. A máte-li malé lumpy, kteří Mikuláše ještě neznají, je novinka nakladatelství Albatros ideální šancí k seznámení.

Komentáře (0)

kniha Malý Mikuláš: původní komiks recenze