Kdo zabil královny?

recenze

Čtyři mrtvé královny (2020) / Vendea
Kdo zabil královny?
Zlodějka a poslíček. Jedno střetnutí, které odhalí děsivé spiknutí. Čtyři mrtvé královny. Kdo je zabil?

Čtyři mrtvé královny jsou standalone románem z pera Astrid Scholteové, jedná se zároveň o její prvotinu. Kniha je označována za fantasy detektivku, což se až tak často v tomhle žánru nevidí. A právě v tom je jedna z jejích největších předností. Příběh plyne ve dvou časových rovinách, přičemž čtenáři nevědí v jakých, což dodává detektivní části příběhu na mnohem větší tajemnosti.

Jednou z vypravěček je Keralie, v té druhé sledujeme osudy Královen a jejich blížící se konec. Nejsem žádná velká čtenářka detektivek, ale v případě tohohle se mi moc líbilo jejího propojení s fantasy světem. Zvrat na konci jsem neuhodla.

Osobně bych nikdy nepoznala, že jde o autorčin debut. Její styl psaní je velmi návykový a kniha se velmi dobře čte. Musím ještě zmínit fiktivní svět, který se autorce povedlo vytvořit. Vůbec by mi nevadilo, kdyby šlo o klasickou fantasy - všechny čtyři sektory mě zajímaly pomalu víc jak vraždy.

Co se týče budování charakteru postav, autorka mu věnovala poměrně velkou pozornost. Největší prostor samozřejmě dostává šestnáctiletá zlodějka Keralie, o které se dozvídáme postupem času čím dál víc a můžeme tak vidět i její pohnutky pro to, co dělá. Co se týče Varina, osobně jsem si ho neoblíbila, jelikož neudělal nic, kvůli čemu bych si ho mohla zapamatovat. Nejvíc jsem ocenila kapitoly věnované samotným Královnám a je vážně škoda, že některé z nich neměly více prostoru, protože jejich charaktery byly daleko zajímavější než Keralie. Milovníci romantiky si také přijdou na své - nějaká ta láska tu je, alespoň tedy v pozadí.

Byla jsem hodně zvědavá na to, jestli může detektivka fungovat ve fantasy světě, protože se to moc často v YA knihách nevidí. A zvlášť ve standalone. Ale byla jsem velmi příjemně překvapená. Kniha mi velmi sedla a měla jsem ji přečtenou za dva dny, což je v tomhle období co říct. Nejvíc se mi asi líbil samotný svět a charaktery Královen, které se autorce povedly. Vůbec by mi nevadilo, kdyby z toho samého světa napsala o něčem dalším.

Co se týče detektivní zápletky, nijak okaté mi to nepřišlo a při odhalení jsem byla překvapená. Nemám ale tolik detektivek načteno, takže je možné, že je to jen tím. Musíte zkusit sami.

Čtyři mrtvé královny bych doporučila všem, kteří chtějí zkusit něco netradičního v rámci YA a hledají zajímavý fantasy svět, badass hlavní hrdinku a spoustu pletich.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Albatrosmedia.cz.

Celá recenze na:
vendeadreams.blogspot.cz

Komentáře (0)

kniha Čtyři mrtvé královny recenze