Kdo nikam nepatří, může se bát o život

recenze

Divergence (2012) 5 z 5 / Aingeal
Divergence

Divergence nás přenáší do dystopického, neutěšeného světa. Izolované Chicago, které podle popisu v knize vyhlíží jak po vybombardování už na začátku podněcuje úvahy - co se stalo? A proč? Na to si ale musí čtenáři chvíli počkat. Prozatím jsme uvedeni do světa pěti frakcí, odlišujících lidské tvory dle převládajících vlastností: upřímnosti, inteligenci, statečnosti, nesobeckosti a laskavosti; podle nich si lidé vybírají frakci, která jim už bude linkovat životní styl až do posledního dechu (smrt skutečně nevyjímaje). Hlavní hrdinka, šestnáctiletá Beatrice Prior má právě před Obřadem volby - a také zásadním rozhodnutím, který ji zpečetí osud.

Kniha je pozoruhodnou psychologickou studií a poutavým příběhem v jednom - přináší pohled na to, jak naše chování a činy můžou být ovlivněny společností, uskupením, v němž žijeme. Ovšem ne všichni hrdinové se cítí zapadat do frakce, kterou si nakonec zvolili... což je rozhodně motivace pro čtenáře číst dál a přijít této záhadě na kloub. Autorka velmi dobře promyslela detaily příběhu, jako způsob života ve městě a v jednotlivých frakcích, ale čtenáři předkládá více otázek než odpovědí, což může působit zmatečně a někoho od čtení i přímo odradit. I s popisem hlavních postav a motivací jejich (někdy dost nepochopitelných činů) si mohla poradit o něco lépe.

Na druhou stranu řešení silného morálního dilematu hlavních postav je nesmírně zajímavé , odlišuje se od různých typů osobností a brilantně tak vykresluje rozdílnost lidských povah a tudíž i nemožnost házení všech do "jednoho pytle", jak je v příběhu nastíněno. Hlavní hrdinové procházejí bouřlivým psychickým vývojem, který někdy člověk sotva stíhá sledovat, ale přesto - je to podnět k tomu, abychom i my v průběhu čtení měnili své názory a hodnocení na ně.

Prostředí je dynamické, děj má spád a je dostatečně napínavý, aby bylo těžké knížku zaklapnout. Tato prvotina Veroniky Roth je velmi slibným začátkem její spisovatelské kariéry a neměla by chybět v knihovničce žádného fanouška dystopií; a jsem si jistá, že dokáže zaujmout nejen ty.