Kdo miluje nejvíc

recenze

Kdo miluje nejvíc (2013) / Safienka
Kdo miluje nejvíc
„Dle sebe soudím tebe.“
Citát, s jehož důsledkem se pere snad každý z nás. Ne vždy je ta snazší cesta tou správnou. Stejně je to i v tomto díle, kdy je mnohem jednodušší odsoudit na základě vlastních zkušeností, než se pokusit nesoudit a přijmout názor a život druhých. Ikdyž se to na první pohled nezdá, tak můžeme v této knize nalézt zajímavou myšlenku týkající se lidského jednání a chování.
Kdo miluje nejvíc je pátou knihou v českém překladu, s kterou na pulty přišla Tess Stimson. Anglická spisovatelka přirovnávána ke stylu Jackie Collins.
Já Vám tak mohu představit společenský román, který mě zaujal nejen svým psychologickým podtextem a blízkým tématem, ale zároveň i svojí neochvějnou realitou a humorem. Zaujal mě styl psaní, kdy je příběh vyprávěn šesti hrdiny, díky jimž máme možnost poskládat celé puzzle života manželů Clare a Marka Eliasových, jejich chůvy Jenny, švagra Alexandra, ctitele Coopera a matky Daviny. Zprvu jsem si na to nemohla zvyknout, ale čím víc jsem četla, tím víc mě to bavilo. Autorka zařadila stejné pasáže, abychom se v textu lépe orientovali, byli obohaceni o více informací a věděli, že to dává smysl. Všech necelých 300 stran je tak protkáno několika příběhy, ale zároveň i nevšedními dopisy a všemožnými zprávami, které čtenáře nutí k zamyšlení a hledání mezi řádky.
Dle anotace bychom mohly soudit, že bude kniha více napínavá a strhující. Čtenáři tak možná maličko nepřesné a jinam zavádějící naladění úvodním slovem přinese zklamání. Hned od začátku jsem měla tušení, kam bude celý příběh směřovat a jak dopadne. Přesto jsem se zmýlila a byla mile překvapena, jak se to autorce podařilo zamotat a rozuzlit tím správným a romantickým směrem.
O čem vlastně celá kniha je? Máme tu příběh o úspěšné ženě, která vlastní řetězec květinářství, je provdaná za mladšího manžela a nic jí k životu nechybí. Nechybí do té doby, než najde na těhotenském testu dvě čárky a porodí dvojčata. Od této chvíle se její život sune nepředvídatelným směrem, kdy v čiré hrůze z mateřské role zaměstnává chůvu, která se stane jakýmsi spouštěčem při všech následujících událostech. Nejen Clare zjišťuje, že život přináší různé priority, které si je potřeba správně zařadit.
Toto dílo se mi dostalo do rukou při té správné náladě a já ho hodnotím kladně.

Komentáře (0)

kniha Kdo miluje nejvíc recenze