Kdo je vrahem bohatých?

recenze

# Smrt všem prasatům (2018) / klarabooks
Kdo je vrahem bohatých?
Cítila jsem se doslova přilepena k této knize od samotného okamžiku, kdy jsem ji začala číst. Ano, zapálené milovníky žánru krimi titul s poněkud zvláštním názvem „# Smrt všem prasatům“ chytne a nepustí, neboť jim to nedovolí jejich vlastní zvědavost.
Označení KRIMI BESTSELLER, které vidíme na obalu knihy, je oprávněné, kniha si podle mého soudu zaslouží to nejlepší hodnocení a jsem ráda, že jsem měla možnost ji díky nakladatelství MOBA poznat mezi prvními čtenáři.
Vnímala jsem kontrast života, který je v knize odhalen. Když se mluví o bohatých lidech, jež mají privilegia, zpravidla se těmto lidem daří dobře a takoví lidé běžně ve společnosti vládnou. Jinak je tomu ale v této knize. Bývalí studenti z bohatých vrstev totiž umírají za drsných okolností.
Určitě nelze závidět detektivu Maxu, jenž je poměrně čerstvým zaměstnancem oddělení vražd Metropolitní policie v Londýně a tato těžká kauza se stává jeho prvním případem. Ocenila jsem Maxův přístup, kdy se neobává ignorovat zaběhnutá pravidla v situacích, kdy potřebuje vyřešit zločin.
Místy se mi zdálo, že objekty hovoří více než lidé, kteří jsou dotazováni. Napadá mě, že knihu taky vystihují slova: „Mrtví nelžou.“
Byť se jedná o napínavou krimi, Tony Parsons píše takovým stylem, že se jeho knihy lehce čtou a já jsem proplouvala knihou úplně snadno, třebaže hned od její první části je konfrontace s terorem, šokem a bláhovou nadějí ...
Otevřeně uvádím, že představa někdejšího privilegovaného studenta, nyní bankéře, který je nalezen ve své kanceláři mrtev s podříznutým krkem a též bezdomovce, který zemře podobným způsobem, ve mně naháněla pocity hrůzy. Co za tím stojí? Jaképak tajemství tito někdejší studenti sdílí z doby, kdy společně navštěvovali elitní školu?
Mladí boháči se často chovají jako prasata. Stalo se právě chování těchto ex-studentů z vyšších vrstev příčinou jejich vražd? Kdo byl krutým vrahem těchto bývalých studentů?
Přiznávám, že jsem tipovala vraha někoho jiného, než ve skutečnosti byl. Jestli mohu doporučit, sáhněte po knize i vy. Třeba budete mít lepší intuici než já a vraha tipněte správně!

kniha # Smrt všem prasatům recenze