Kde jsi večer byl a s kým?

recenze

Odešel (2015) / monushka
Kde jsi večer byl a s kým?
Kdybych dala při výběru knihy pouze na vzhled obálky, udělala bych již mnohokrát chybu a ochudila se o kvalitní čtenářské prožitky. Když jsem spatřila obálku knihy Odešel od americké spisovatelky Deb Caletti, myslela jsem si, že se bude jednat o další z řady erotických románů, kterých v současné době vychází spousta. Ale díky anotaci, kterou si nikdy neodpustím pročíst, jsem se dozvěděla, že v ruce držím román s psychologickým zaměřením. A to byla jasná volba.

Deb Caletti si původně získala značnou popularitu mezi mladými čtenáři. Je finalistkou National Book Award a nositelkou řady ocenění. Její první román pro dospělé s názvem He´s gone (Odešel) vyšel v zahraničí v roce 2013.

Dani Kellerová a Ian Keller. Manželé, kteří si při své cestě za láskou, museli projít pěkně trnitou cestou. Oba dva totiž byli v době, kdy se do sebe zamilovali, v manželství s někým jiným. Hry na schovávanou, radost z každé společné chvilky, srdce bijící jako zvon při vzpomínce na toho druhého. A do toho děti z jejich předchozích manželství. Co všechno je ale zamilovaný člověk schopen dát v sázku pro svou lásku?

Jejich manželství zdá se být na první pohled tím nejideálnějším a nejrůžovějším, o jakém jste kdy slyšeli. Nenechte se ale zmást slupkou, protože pod povrchem to může být lehce zkažené. Zvlášť když jeden z manželů musí své příběhy a strachy svěřovat své terapeutce.

Kdyby ale manželství Dani a Iana bylo tím ideálem, pak by se určitě nestalo to, co se stalo… Dani se jednou ráno probudí s třeštící hlavou. Poslední, co si pamatuje, že byli s Ianem na firemním večírku. Ale kde je Ian? Vždyť spolu jeli autem domů?! A pak už nic, jen mlha obestírající Daniny vzpomínky. Co se stalo? Může za Ianovo zmizení snad člověk, kvůli kterému toho spoustu obětoval? Chtěl se snad někdo někomu pomstít? Nebo se prostě jen sbalil a někam odešel?

Dani v těch těžkých dnech dělá společnost pes Pollux, Danina matka a dcera Abby. Ale zdá se, že jejich Dani jim neřekla všechno…

Případ, který je v příběhu řešen, se před námi otevírá postupně. Postupně můžeme sledovat proměnu Danina a Ianova stavu a vidíme i zřetelnou psychickou proměnu samotné Dani.

Máte rádi příběhy, u kterých již od první stránky tušíte, k čemu se schyluje a pak vás autor na konci úplně vyvede z omylu a vaší domněnku, pěstovanou již od rozečtení knihy, pohřbí pěkně hluboko pod zem? Já ano, protože zbožňuji ten dokonale načasovaný moment překvapení.

Líbilo se mi, že příběh je popsán detailně, takže můžeme manžele Kellerovi poznat důkladněji nejen v současném manželství, ale i v předchozích a seznámit se s jejich minulostí, což v tomto příběhu rozhodně není na škodu. Ba naopak.

Navíc se autorka rozhodně nepiplá s výběrem slov, takže postavy mluví tak, jak jim pusa narostla. A co se mi líbilo nejvíc, že můžeme pozorovat změnu psychiky hlavních postav, a to byl pro mě zážitek, díky kterému mohu tuto knihu rozhodně doporučit.

Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2015
Počet stran: 320
Překlad: Marcela Nejedlá

Komentáře (1)

kniha Odešel recenze

niknikita
10.04.2015

Tahle recenze vzbudila moji zvědavost a určitě si knihu "Odešel" přečtu :-)