Kde je Billy?

recenze

Zmizelý (2017) 5 z 5 / Jana77
Zmizelý

Sedí ve ztichlém domě nad dalším šálkem čaje, který pomalu vychládá. Kolem je ticho a hluboká noc, jen ona a její mučivé myšlenky. Myšlenky, které se zoufale upínají k jejímu synovi, který před osmi měsíci zmizel. Kde je Billy? Myslíte si, že se vám to stát nemůže? A jste si jisti, že opravdu znáte své děti?

Když před osmi měsíci Billy po ostré hádce s rodiči odešel z domu a na noc se nevrátil, myslela si, že je to jen další truc. Další jeho: "Koukejte, zlobím se na vás". Ale uběhlo již osm měsíců a Billy stále není doma, stále je nahlášen jako pohřešovaný a noční můra Claire, Billyho matky, pokračuje. Na výzvy v televizi, ani letáčky s prosbou o pomoc nikdo nereaguje, nechce výkupné, jakoby se po něm slehla zem. Rodinu Wilkinsonových to pomalu rozežírá a rozděluje, ačkoliv Claire se snaží ji udržet pevnou a silnou. Ovšem i ona má své hranice a její mozek na to reaguje po svém. Začnou se jí dít jakési "příhody", fugy, jak je nazývá její psychoanalytička a po nich se ocitá na naprosto neznámých místech, aniž by věděla, jak se tam dostala. Ve svých halucinacích vidí Billyho, jak před ní utíká, vidí ho od krve, mrtvého, i když v hloubi duše stále doufá v jeho návrat.
Je tady ještě Jack, její druhý syn, na kterého se v tom nezměrném žalu trochu zapomíná. Jack, bojující s vlastními výčitkami svědomí a žijící s mladou Kirou, studentkou umělecké fotografie, která také cosi skrývá. A samozřejmě její manžel Mark, její studentská láska, který jí věrně stojí po boku už dvacet let. Ti všichni se se zmizením Billyho vyrovnávají po svém a vypadá to, že každý má co říct, ovšem mlčí.
Tak co se mohlo tehdy večer stát, že Billy odešel? Claire neochvějně stojí za svou rodinou, ale na povrch vyplavou skutečnosti a záhady, nad kterými nelze mávnout rukou. Staré rodinné album se začerněným obličejem Marka ji donutí začít pochybovat o své víře v manžela. Dokázal by snad ublížit vlastnímu synovi?
Kniha Zmizelý není jen o ztraceném synovi a hledání. Není to klasický psychothriller. Jde i o smutnou výpověď jedné rodiny a jejich vyrovnáváním se se ztrátou milovaného i o naději. Jak listujeme stránkami, jsme víc a víc svědkem toho, že staré lži a nepravdy mohou ovlivnit i naši budoucnost. Notná dávka tajemství je nám servírována jakýmsi chatem a já osobně jsem několikrát změnila názor, kdo vlastně s kým mluví. Claire se cítí v manželství prázdná, vyhaslá, touží po objetí a něze, které se jí po dvaceti letech moc nedostává. Jack, starší syn, bojuje s alkoholem a snaží se v sobě zadusit výčitky svědomí, že je zodpovědný za zmizení bratra. Kira, plachá, uzamčená do sebe, hledající své místo v rodině, která ji přijala mezi sebe, když utekla od matky. A Mark, co k němu říct. Za manžela bych si ho rozhodně nevybrala, sama nevím, proč mi byl tak nesympatický, jen takový pocit.
S autorkou C.L.Taylor jsem se nesetkala poprvé. Její první kniha Lež mi učarovala a své místo na výsluní si udržela i druhým dílem, Nehoda. Každá z jejich tří knih má pro mě neuvěřitelné kouzlo. Zdánlivě obyčejný příběh se postupně vždy rozvine v drama, od kterého nejsem schopna se odtrhnout. Zmizelý není vyjímkou, jako vždy dojdeme k překvapivému konci a opět jsem se od samého začátku mýlila. Neváhejte a přečtěte si ji, litovat rozhodně nebudete.