Každý z nás potrebuje nájsť svoj hlas

recenze

Sestra ve stínu (2019) / marcoz
Sestra ve stínu

Sedem sestier spôsobilo medzi milovníkmi romantiky hotový ošiaľ. Lucinda Rileyová spojila históriu s láskou a spoločenskými témami tak šikovne a šarmantne, že jej sériu zrejme prekoná len máločo. Aj tretí diel vychádza z gréckej mytológie, autorke tentoraz poslúžili ako námet dve hviezdy z hviezdokopy Plejády, ktoré sa nachádzajú veľmi blízko pri sebe a zároveň žiaria slabšie než ostatné. Asteropé má v antických príbehoch pomerne nejasný osud, no v Tieňovej sestre získava omnoho presnejšie kontúry. Mimochodom, táto časť má veľmi trefne zvolený názov. Star totiž žije v tieni svojej sestry CeCe, s ktorou má vybudovaný nerovný vzťah, ale napriek tomu je pre ňu náročné raziť si vlastnú cestu. No Star, samozrejme, nie je jedinou hlavnou postavou, pretože dej sa ako obvykle odohráva v dvoch časových líniách.

"Zišiel mi na um Atlantis a všetko, čo sme so sestrami zvyčajne robievali cez prázdniny. Čudovala som sa, ako to Ma s nami šiestimi zvládla už vzhľadom na fakt, že sme boli v rozličnom veku. Nevedela som sa rozpamätať, že by som sa niekedy nudila - vždy som mala poruke CeCe a ostatné sestry. Rory bol jedináčik a nemal sa s kým hrať. A ak som niekedy čo len trochu ľutovala, že mám okolo seba takú veľkú sesterskú spoločnosť a nik sa nevenuje iba mne, odrazu som to vnímala ako požehnanie." (str. 216)

Osudové zmeny utiahnutej Star sa začínajú smrťou adoptívneho otca "tatka Slaného", ktorý všetkým dcéram zanechal informácie o ich skutočnom pôvode. Postupne sa tak ponárame do spletitých príbehov siahajúcich niekoľko desaťročí dozadu a ani v prípade Star to nie je inak. Zatiaľ sme sa vďaka prvým dvom knihám dostali do Brazílie a Škandinávie, v Tieňovej sestre je hlavným dejiskom Anglicko. Po krásnych plážach Ria de Janeiro a chladnejšom severe tu teda máme sviežu zeleň obklopujúcu obydlia aristokracie. Príbeh zrodu veľkej lásky však nie je o nič menej horúci a vzrušujúci. Star sa dostáva do londýnskeho kníkupectva, kde natrafí na dvoch protikladných bratov - excentrického, žoviálneho Myšiaka a mĺkveho, odmeraného Orlanda. Prostredie knižníc, kníhkupectiev či antikvariátov mi vždy ulahodí a Lucinda Rileyová mi poriadne brnkla na citlivú strunu. V knihe je množstvo odkazov na známe literárne diela, dejisko priam dýcha príznačnou atmosférou a Sara navyše číta denník Flory MacNicholovej, v ktorých sa skrývajú odpovede na otázky ohľadom jej pôvodu. V tomto smere je Tieňová sestra najbližšie k tomu, aby sa stala mojou srdcovou záležitosťou v rámci celej série. Ale zatiaľ nekričím hop, čaká nás predsa ešte niekoľko častí. A keďže sa zdá, akoby sa autorka každou ďalšou knihu zlepšovala, bude to určite silný boj. Keď už som pri tom, nedá mi nespomenúť Rileyovej schopnosť prepájať jednotlivé romány, a to aj na základe obyčajných dialógov. Musí jej dať nepochybne veľa práce ustriehnuť toľko detailov, prekrývajúcich sa scén a dejových línií. A napriek tomu všetkému sa dajú tieto knihy čítať i samostatne, hoci sa, samozrejme, nič nevyrovná príjemnému pocitu z postupne sa rozvíjajúcej série.

"A samota je iba malou cenou za nezávislosť, zišlo na um Flore, keď sa brodila vysokým snehom. Navyše Veľká vojna - ktorá sa iba prednedávnom skončila mierovou dohodou - sa jej dotkla oveľa menej ako mnohých iných, lebo nemala nikoho blízkeho, o koho mohla prísť. Hoci by klamala, keby tvrdila, že sústavne nemyslela na tých, ktorých ešte vždy nosila v srdci. Archie Vaughan ju mátal v dobrých i zlých snoch aj napriek predsavzatiu, že cez deň naňho nebude myslieť." (str. 344)

V románe je množstvo motívov, ktoré spolu tvoria dobre fungujúci celok. Zároveň pohladí dušu nielen romantikom, ale každému, kto má rád silné príbehy s ľahko plynúcimi posolstvami. Láska, odpustenie, zmierenie, hľadanie miesta vo svete - s postavami sa dokážete hravo stotožniť, už len preto, že sú vykreslené ako reálne osobnosti. Tomuto dojmu napomáha aj výskyt reálnych postáv histórie, ako napríklad anglický kráľ či autorka detských kníh. Je zaujímavé, ako Lucinda Rileyová prirodzene vedie svoju Star k nájdeniu vlastného hlasu. Napokon dáva najavo, že tí najtíchší z nás majú toho nakoniec najviac čo povedať. Tieňová sestra je krásny, dojemný román plný farebných obrazov, silných hrdinov a nadčasových myšlienok. A keďže sa Star pustila svojou cestou, jej sestra CeCe je na rade, aby sa ňou inšpirovala. Štvrtý diel Perlová sestra nás zavedie opäť do exotickejšieho prostredia (Austrália a juhovýchodná Ázia), takže sa je zjavne na čo tešiť!