Každý hledá spřízněnou duši

recenze

Hledám tě (2017) 4 z 5 / Eve_linnka
Hledám tě

Kniha Hledám tě mě zaujala na první pohled svojí překrásnou obálkou a nejsem jediná. Uživatelé databáze knih ji zvolili jako třetí nejzdařilejší obálku v daném týdnu. Podle obálky jsem usuzovala, že se bude jednat o román ze současnosti, ale opak byl pravdou. Já mám raději, když se obálka přibližuj obsahu knihu, aby čtenář na první pohled alespoň tušil, o čem může kniha být. Tady, byť je obálka moc hezká, tomu tak úplně nebylo. Ale věřím, že tohle je jen detail, který nejspíš "pohoršil" jen mě a většina čtenářů nebude tak přísná.

Kniha se skládá ze 4 povídek - příběhů, jejichž hlavním motivem je hledání spřízněné duše. Tyto příběhy vypráví jedna pacientka druhé, když v noci v nemocnici nemohou spát. Hlavní hrdinkou těchto povídek je sama vypravěčka, jejíž duše se na zem opakovaně vrací a prožívá nové příběhy. Všechny vyprávěné příběhy se odehrávají v minulosti, takže milovníci historických románů si přijdou na své. Po přečtení první povídky, která je z období, kdy byl zavražděn císař Caesar, tedy z období ještě před naším letopočtem, jsem byla trochu na rozpacích. Děj to byl zajímavý a čtivý, tady bych nic nevytkla, ale rušily mě až příliš moderní slovní obraty. Slovník hlavní hrdiny, jako by nebyl z té doby. Prostředí bylo autentické, jména postav i jejich příběhy byly autentické, ale mysl a slovník hlavní hrdinky mi úplně do tohoto období nezapadaly. Nicméně jsem si na tento styl psaní zvykla a u dalších povídek, které navíc už nebyly ani z tak starého období, mi to nevadilo.
Hrdinkou každého příběhu byla žena se silnou osobností, která to většinou neměla v životě lehké. Ať už kvůli prostředí, do kterého se narodila, nebo kvůli bouřlivé době ve které žila, nebo kvůli svojí nátuře. Líbilo se mi, jak autorka dokázala jednotlivé hrdinky charakterově detailně popsat. Díky tomu jsem je všechny viděla před očima a živě si dokázala představit, co právě prožívají. Bylo potěšující, že ač to kolikrát ani nevypadalo a nástrahy života, se kterými se hrdinky potýkaly, byly opravdu kruté, všechny povídky končily dobře. Někdo by mohl říct, že je to trochu monotonní, ale není. V dnešní době není moc pozitivních zpráv a je příjemné, si odpočinou od všech hrůz světa alespoň u knihy. Příběhy měly náboj, zápletku, byly čtivé a některé i dobře okořeněné milostnými pikantnostmi. A tím, že byly vyprávěny osobou, která je na vlastní kůži prožila, působí kniha autenticky a celistvě. Každá z nás hledá toho pravého a všechny toužíme po lásce. Autorka tyto touhy přenesla na papír a vytvořila tak knihu, která potěší většinu žen. Ale pozor, úplně červená knihovna to není. Kniha nepůsobí kýčovitě a rozhodně to není harlequinský slaďák. Spíše pěkný historický román, který potěší ženskou duši a dovolí nám se zasnít. Pokud se vám líbil román Cizinka od Diany Gabaldon, budete nadšeni i z knihy Hledám tě od Zuzany Petráčkové, protože mi přijde s Cizinkou podobná.
Bavilo mě ocitat se v různých dobách a po skončení jednoho příběhu jsem se už těšila na další a byla zvědavá, kam mě autorka zavede. Knihu hodnotím velice pozitivně. Ideální čtení na dobrou noc, abyste měly (ženy) pěkné sny, nebo jako oddechové čtení na dovolenou. Jsem zvědavá, co dalšího si autorka pro čtenáře nachystá.
Výtisk mi byl poskytnut nakladatelstvím MOBA oplátkou za pravdivou recenzi. Tímto nakladatelství děkuji.

www.zivotjehappy.blogspot.cz