Katie Cotugno - Umět milovat

recenze

Umět milovat (2013) / Stefanie G.
Katie Cotugno - Umět milovat
„Nazdar, Reeno.“
– Umět milovat, str. 7

*Něco navíc k ději*
I když se tento příběh tváří, že je určený spíš dospělým, než mladým čtenářům, není tomu tak. Opravdu. Reeně je v době PŘEDTÍM šestnáct let a pak jen osmnáct. Můžete si říkat, že podle anotace byste knihu darovali spíš někomu, komu je nad pětadvacet, ale myslím, že neuděláte chybu, když ji koupíte sedmnáctileté dívce. Reena je hlavní postava, která celý příběh vypráví a můžu říct, že je typickým příkladem, kdy má vzorná holka prostě smůlu v životě a vše, co si přála kdy udělat a zažít se jí už jen tak v brzké době nesplní. Zato Sawyer je přesně ten typ kluka, co si zmizí v tu nejméně vhodnou dobu, a když se vrátí, myslí si, že bude vše v pohodě. Děj byl úžasně promyšlený! Není to žádná sladká lovestory, ani se u něj příliš nezasmějete. Je to spíš takové drama s lepším koncem.

*Styl*
Styl, jaký Katie použila byl neobvyklý. Před psaním této recenze jsem si projela i jiné, abych věděla, jaký názor na tuto knihu měli ostatní. Setkala jsem se i s názorem, že byla kniha zmatená, a že se čtenář kvůli právě zvolenému stylu neorientoval v ději. Katie totiž jednu kapitolu píše z Reenina pohledu PŘEDTÍM a druhou kapitolu z pohledu POTOM. Za sebe musím říct, že toto rozlišení mi nedělalo ani trochu problém! Byla jsem nadšená! Člověk postupně sledoval, jak se děj vyvíjel v minulosti a v současnosti. Navíc před každou kapitolou je uvedené, kdy se děj odehrává, takže bych neřekla, že je na tom něco zmateného. Ale každý je jiný... Další kladnou věcí je na jejím stylu psaní to, že jsou kapitoly poměrně krátké a celá kniha ubíhá před očima vcelku rychle (- nevím, jestli je to výhoda :D). Je to jako sled vzpomínek předtím a mnoho zápisků ze současnosti.

*Postavy*
Nemůžu říct, že bych si Reenu, hlavní postavu nějak zvlášť oblíbila. Její šestnáctileté já mi přišlo moc upjaté a její osmnáctileté já zase moc úzkostlivé, nerozhodné a sebetrýznitelské. Její rodina, táta a jeho druhá manželka Soledad, jí pomáhá starat se o Hannu, její dceru, ale stále se ještě nesmířili s tím, že jejich dcera přišla o tolik životních příležitostí.
Dříve byla její rodina a Sawyerova velmi blízká, ale po té, co Reena otěhotněla, se se Sawyerovými rodiči už moc nestýkají.
Samozřejmě nesmím opomenout, mezi jinými postavami, zmínit Sawyera, který se zrovna vrátil z cest a myslí si, že je vše v pořádku.
Reena zmiňuje ještě například svoji kamarádku z dětství - Allie, či její novou nejlepší kamarádku Shelby a jejího bratra Aarona.

*Jak to vidím já*
Páni! Vážně páni! Nebudu lhát, když vám prozradím, že jsem se bála, aby to nebyla jedna z těch klasických lovestory, jakých je trh plný. Ale anotace byla prostě tak lákavá... A ta obálka... Když jsem ji poprvé zahlídla u Dobrovského v knihkupectví, říkala jsem si, že hned, jak budu moct, si ji pořídím. A pak najednou byla doma. Hned, co jsem se začetla, jsem věděla, že to nebude příběh, kterého jsem se obávala. Za to jsem byla vděčná a po přečtení můžu říct, že tahle kniha je prostě parádní!
Pokud ty klasické slaďárny tolik nemusíte ani vy, tuhle knihu si budete užívat. Mimo Reeniny nejistoty a Sawyerovy problémy hned na začátku zjišťujete, že to nebude láska na první pohled, a že Allie dokáže vše zamotat. Když se objeví Shelby, budete děkovat, že má kolem sebe Reena někoho, kdo uvažuje s nadhledem, a kdo ji dokáže rozesmát. Jak jsem zmínila už výše, je to prostě jakési drama s lepším koncem. A nebudu lhát, když řeknu, že jsem při dočítání posledních stránek měla dobrý pocit.
Emocí je v knize nadmíru! Vážně až až! V jedné chvíli se zdá vše v pohodě a pak se vše obrátí vzhůru nohama a vy nevíte, koho proplesknout dřív! :D
Kdybych řekla, že byla tahle kniha dobrá, křivdila bych jí. Byla ÚŽASNÁ! Příběh byl neobvyklý, zahrnoval přitom běžné problémy. Žádné nadpřirozeno a žádný drsný sex. Prostě pohodové čtení k večernímu posezení u krbu nebo k vodě, i když budete mít občas nutkání na hlavní hrdiny zakřičet, aby se přestali v jednom kuse hádat. :)
Díky tomu dobrému pocitu, který ve mně kniha zanechala, bych měla výčitky svědomí, kdybych vám ji nedoporučila! Tento příběh si šanci zaslouží a zaslouží si, aby se o něm vědělo! :)

Stefanie G.

Původní recenze na stefanie-g-books.blogspot.cz včetně playlistu samotné Katie Cotugno a ukázek!

Komentáře (0)

kniha Umět milovat recenze