Kateřina Parrová očima Gregory

recenze

Zkrocená královna (2017) / klarkova
Zkrocená královna

Zkrocená královna je románem, jehož příběh pohne nejednou čtenářskou duší.

Příběh Kateřiny Parrové je výčtem mnoha nezáviděníhodných životních rozhodnutích historických postav královského dvora Tudorovců.

Autorka Philippa Gregory nám nastiňuje životní etapu Kateřiny, jak ji život po boku anglického krále Jindřicha VIII. dokázal zocelit. Pročteme se k situaci, kde dochází ke zlomu - jak se z Kateřiny, přímé seveřanky a vdovy jako každé jiné, pilným studiem knih a bedlivým sledováním byrokratického způsobu vlády stane schopná regentka s vědomostmi, kterými překoná kdejakého teologa 16. století.

Čtenáři tak nezbývá nic jiného, než obdivně vzhlížet k osobnosti Kateřiny Parrové, především po zjištění, čemu byla nucena čelit po uzavření sňatku s anglickým králem Jindřichem VIII., pověstným svou nevyzpytatelnou povahou a nutkáním úhlavní nepřátele vzájemně poštvávat proti sobě.

Žena tak sečtělá jako Kateřina se ve své době bohužel mnohokrát setkala s nepochopením - obzvlášť ze strany králových přívrženců, kteří se stavěli na odpor proti církevním reformám a spřádali intriky, jež měly zaručit královnino definitivní vyšachování z králova vlivu. Přesto se jí jako jediné ze všech Jindřichových žen podařilo jistým způsobem docílit svého, byť byla nucena během svého snažení zaplatit poměrně vysokou daň - jakou - přečtěte si Zkrocenou královnu a poznáte sami.