Jsou vraždy v Hradci opravdu dílem ďábla?

recenze

Ďáblův sluha (2014) / kamila7960
Jsou vraždy v Hradci opravdu dílem ďábla?
Komtur, který vstal z mrtvých. Čtyři medailony se symbolem ďábla. Řádový dům svalený v ohni pekelném. Mrtvý netopýr věstící konec…
Ďáblův sluha je již devatenáctou knihou z edice Hříšní lidé království českého, kde jsou ústředními postavami královský prokurátor, správce hradu Bezděz, Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci – panoš Ota a velitel vojáků Diviš.
Jihočeský velmož Oldřich z Hradce se obává, že na jeho panství začal řádit démon. Při korunovací Přemysla II. Otakara českým králem se proto obrátí na Oldřicha z Chlumu a požádá ho o pomoc. V Jindřichově Hradci byl totiž zavražděn bratranec ženy Oldřicha z Hradce – Mikuláš z Hardeka. K vraždám ve středověkých dobách docházelo, na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby oním vrahem nebyl mrtvý komtur. Královský prokurátor sice není příliš nadšen, ale nakonec se s panovníkovým povolením vydává rodu pánů z Hradce pomoci. Aby Oldřich z Chlumu nejednal v rozporu se svým úřadem, zajistí jihočeský velmož jejich přijetí do rytířského řeholního řádu německých rytířů.
Pátrání může začít… Nelze tvrdit, že ďábel neexistuje, ale Oldřichovi z Chlumu nejednou podařilo dokázat, že má činy na svědomí podlý člověk s duší černou jako uhel a že lidská zloba je daleko horší než ta pekelná. Bude tomu tak i tentokrát?
Nechybí zde 3 hlavní aktéři celé série těchto detektivních příběhů z dob přemyslovských, objevuje se tu ale spousta dalších postav – předně je to Marie z Hardeka (choť velmože z jižních Čech), purkrabí Wencelius, převor Johonides, dominikán Hildebrant, Markvart z Hrádku (manžel sestry Oldřicha z Hradce), Markéta a Hedvika (neteře hradní paní), trubadúr Armando, stavitel Gerhard z Neudorfu,…
Postupným rozkrýváním událostí místo odpovědí vyvstávají na mysl Oldřichovi z Chlumu pouze další a další otázky a on tak o celém případu získává nejasné a mlhavé obrysy. Svou dokonalou detektivní dedukcí a za pomoci svých věrných služebníků ale dospěje ke zdárnému vyřešení.
Na třech stovkách stran oblíbený český autor rozehrává svižně napsaný brilantní příběh plný záhad, mystiky a vtipu. Napětí trvá od začátku až do konce. Volným zasazením historických faktů do vlastního románu Vlastimil Vondruška, historik a spisoval, vytvořil čtivé a poutavé dílo. Nahlížíme nejen do života urozených, ale dozvíme se něco i ze života poddaných.
Oceňuji Vondruškovu rafinovanost! Vrazi v jeho knihách nikdy nejsou neznámí, podstatné je proč a pro koho vraždili. Urovnat si to však není snadné – ačkoli jsem si na začátku pachatelem byla téměř jistá, na konci mě autor vyvede z omylu =)
Jediné, co bych autorovi mohla vytknout je to, že jakmile jednou po jeho knize sáhnete, brzy si budete muset přečíst další! Závislost je zaručena! Naštěstí čekání na nový díl nebude dlouhé, protože v červnu 2015 vychází jubilejní příběh s královským prokurátorem v hlavní roli s názvem Tajemství Bezdězu.

Vytvořeno: 19. 1. 2015
Autor: Kamila Mašová
Název: Ďáblův sluha – edice Hříšní lidé království českého
Autor: Vlastimil Vondruška
Žánr: historická detektivka
Nakladatelství: MOBA
Rok vydání: 2014
Počet stran: 296
Hodnocení: 98%

Komentáře (0)

kniha Ďáblův sluha recenze