Jsou nemrtví. A touží po tvém mozku!

recenze

Zom-B (2015) / Snow Fairy
Jsou nemrtví. A touží po tvém mozku!
Všechno to začalo úplně nevině. Protože, kdo by věřil v zombie? Možná tak ve filmu, ale ve skutečnosti? Ne!
B Smithová si také myslí, že invaze zombie nebo jakýkoli výskyt zombie je blbost. Reklamní trik. Upoutávka na nový film se zombíky. Ani hrůzostrašná videa na internetu, i přes svou autenticitu, ji nevyvádí z rovnováhy. B má mnohem větší problém. Doma s otcem, který bije ji i její matku, je rasista a B má milion důvodů proč ho ze srdce nenávidět.
Samotnou ji děsí fakt, že je otci možná podobnější než by se jí líbilo a než by chtěla.
Ale všechno se změní na fotbalovém zápase, o kterém nikdo netuší, že bude asi úplně poslední.
Od té doby má B dvě možnosti. Buď nic nedělat a zemřít nebo vzít zatraceně nohy na ramena a přežít.

Well done, maestro. Well done! aneb Moje bezprostřední reakce po dočtení.
Darren Shan se opravdu s ničím nepáře. Ostatně on není z těch autorů, kteří by se s něčím zahazovali. Se zombíky, kteří dychtí po každém kousku mozku, to opravdu rozjel ve velkém.

Jestli jste čtenáři s trochu citlivějším žaludkem, možná byste s touto knihou měli být předem obezřetní. Darren vás totiž nechá vykoupat v pořádně krvavé lázni plné drápů, zubů a kousků mozku hned v úvodní kapitole. Pravda sice je, že vás potom na chvíli vytáhne, ale nemyslete si, že budete mít klid na dlouho. To rozhodně nebudete.

ZOM-B je kniha psána velmi jednoduchým stylem, spojuje však nejen hororové téma, ale také brousí i do problematiky rasismu, alkoholismu a agresivity, což je myslím stále téma celkem aktuální.
B Smithová je drsná holka, správná kick-ass hrdinka, která se k atmosféře knížky skvěle hodí. Nikdy nedává najevo slabost, ale jako úžasnou čtenářskou výhodu beru to, že víte, že B je zároveň také člověk a doma má se svým otcem poměrně dost velké problémy. Myslím, že tato dějová linka s otcem dává celé knize něco navíc. Víte, ono vyprávět jenom o zombících není špatné, navíc Darren Shan to umí napsat tak, že vás to bude bavit, ale dotek tvrdé reality z domova dělá ZOM-B ještě o něco pozoruhodnější a reálnější

Přiznám se, že téma zombie mě nikdy až tolik nelákalo. Není to právě něco, co bych vyhledávala každý den. Ale ZOM-B mě zaujala na první pohled už nějaký ten čas zpátky. A na druhý pohled? Na druhý pohled si mě získala.

Na to, že je to poměrně tenká knížka, se toho odehraje vlastně docela dost. A musím se přiznat také k tomu, že i přesto, že zbožňuju, jak se Darren nebojí jít i do těch nejpodrobnějších a nejnechutnějších a nejmorbidnějších popisů scén, tak mě z toho párkrát maličko zašimralo v žaludku. Ale nechápejte to zle, já jsem si to paradoxně velmi užila, dokonce bez kbelíku na zvracení.

Darren Shan to vymyslel skvěle. Fakt bombově. ZOM-B má nápad, drive, super hlavní hrdinku, fakt nechutné zombíky a další zvláštní lidi, o kterých do konce nevíte, co si myslet. A samozřejmě má otevřený konec, který vás nechá s pusou dokořán. Ta poslední věta je věta za všechny prachy. Přesně taková, kvůli které potřebujete další díl hned a okamžitě.

Komentáře (0)

kniha Zom-B recenze