Jsem zlomená (Shatter Me #2)

recenze

Jsem zlomená (2013) / Rose18
Jsem zlomená (Shatter Me #2)
Upozornění: Recenze obsahuje spoilery na předchozí díl - Jsem Roztříštěná!

Druhý díl série Shatter Me se začíná odehrávat přesně dva týdny po skončení prvního dílu. V Bodu Omega. V podzemí. Mezi lidmi, kteří mají stejně zvláštní schopnosti jako Juliette. Ale i tak se tam naše hlavní hrdinka necítí dobře, i když je v podstatě mezi "svými".
Juliette opět nacházíme naprosto zhroucenou a její myšlenkové pochody jsou vážně silné kafe. Nechce svou sílu využívat a nechce s ní ani trénovat. Nezapadá (vlastně ani nechce) mezi lidi, kteří patří do hnutí, které se snaží sesadit nynější vládu - Obnovu. Lidé se s ní nebaví a když ji někdo potká, vyhne se jí raději velkým obloukem. A do toho všeho Juliette zjistí, že s Adamem není něco v pořádku...

Když jsem knihu začínala číst, měla jsem stejný pocit jako u knihy Rezistence (druhý díl série Divergence). První díl byl skvělý, co mám čekat od druhého? Rozhodně ne moc. Ale to jsem tehdy nevěděla. Na knihu Jsem Zlomená jsem se tedy těšila vážně hodně. Bylo to skvělé, zábavné a mnohem více akčnější čtení, ale příběh byl nudnější vcelku nezajímavý. Tím ale samozřejmě nechci říct, že mě kniha nebavila.

Kniha je velmi depresivní. Pokud máte rádi optimistické hlavní hrdinky, které nejsou v depresi, před touto sérií vás varuji. Neměla jsem sílu na to, přečíst Zlomenou na jeden zátah. Potřebovala jsem si čtení rozdělit. Ale čím déle jsem knihu četla, tím déle jsem měla depresivní období i já, ne jenom Juliette. Myslím, že v tu chvíli jsem od Juliette moc daleko neměla; kniha vás opravdu shodí na dno.

Styl psaní je opět výborný a já si ho zamilovávám čím dál, tím víc. V některých částech knihy mi sice připadal takový prapodivný, ale po pár stranách bylo vše zpátky ve svých starých kolejích. Bohužel ale v knize ubývají škrtance, což mi je líto, protože ty miluji nejvíce. A jen tak mimochodem, autorku velmi chválím za krásné a originální poděkování na konci knihy.

Pravopisné chyby v knize nejsou, ale často jsem si při čtení všímala špatně napsaných uvozovek v přímé řeči. Tomu tak bylo bohužel i v prvním díle.


Postavy:
Většina postav se v tomto díle změnila (i můj pohled na ně).

Juliette se během prvního dílu velmi změnila - samozřejmě k lepšímu. Asi to bylo jen na chvíli, protože po dvou týdnech v Bodu Omega je opět na dně. Depresivní a zhroucenou Juliette moc nemusím. Sice si ji jako přátelskou představit neumím, ale mohla by se z toho dna alespoň trochu snažit vyhrabat a nebýt v neustálé depresi.

Castle mi lezl často na nervy. Naivní muž, který se snaží všem pomáhat. Ačkoli je v knize vykreslený jako super-milý a dobrosrdečný člověk, trochu mi připomíná zlého prezidenta Snowa z Hunger games.

ADAM vs. WARNER?
Po přečtení prvního dílu bych vám s jistotou řekla, že jsem team Adam a vždycky budu. Po přečtení druhého dílu se to změnilo. Adam mě po většinu knihy spíše štval a zbytečně v knize zabíral stránky. Ale za to Warnera bych tam dala mnohem víc. Oblíbila jsem si ho, nechápu to. Je to trochu psychopat, ale má pro to své důvody.


Obálka:
Česká obálka je velmi pěkná, povedla se, ale předchozí díl má obálku o něco hezčí.
4 z 5 bodů


Celkové hodnocení:
Kniha se mi líbila, konec byl úžasný a příběh se vyvíjí dobrým směrem. Ačkoli to přiznávám velmi nerada, mírně mě druhý díl dystopické série Shatter Me zklamal. Čekala jsem něco víc. Čekala jsem, že mi kniha vyrazí dech! Tak snad se to povede závěrečnému dílu, který vyšel v originále pod názvem Ignite Me.


Ukázky z knihy:

"Pamatuju si na zakaboněnou oblohu, na níž nešlo poznat, zda svítí slunce či měsíc. Vzpomínám si na popraskanou zem a křoví s dlouhými a ostrými trny. Na trávníky, které se přestaly zelenat a uschly. Na vodu, která se nedala pít, na ptáky, kteří přestali létat, a na lidskou civilizaci, která se scvrkla na pár ubikací postavených na těch několika málo místech, kde zem dosud nebyla zničená.
Tato planeta je jako zlomená kost, která nesrostla rovně, jako skleněná váza roztříštěná na tisíc kousků, které někdo slepil dohromady. Jsme rozbití a spravení a každý den máme předstírat, že stále fungujeme tak, jak bychom měli. Ale to je lež. všechno je to lež; každý člověk, místo, věc a myšlenka je lež."
~ str. 8-9, Jsem Zlomená

"Juliette.
Dívka se smrtícím dotekem, která vysává lidem sílu a energii tak dlouho, dokud na podlahu nedopadne bezvládné, paralyzované tělo. Dívka, která strávila většinu svého života po nemocnicích a ústavech pro mladistvé delikventy, dívka, kterou zavrhli vlastní rodiče. Úředně potvrzený blázen odsouzený k izolaci, kde se bály žít i krysy."
~ str. 16, Jsem Zlomená

"Čas přesahuje naše chápání. Je nekonečný, existuje mimo nás; čas nám nemůže vypršet, nemůžeme ho ztratit ani najít způsob, jak ho zastavit. Čas jde dál, i když my už ne."
~ str. 17, Jsem Zlomená

"Chci se naučit důvěřovat, ale k smrti se bojím."
~ str. 70, Jsem Zlomená

"Naděje dokáže přinutit lidi dělat strašlivé věci."
~ str. 112, Jsem Zlomená

~~~

Název - Jsem zlomená
Originální název - Unravel Me
Autor - Tahereh Mafi
Série - Shatter Me
Díl - 2.
Žánr - dystopie
Počet stran, vazba - 392, hardback (bez přebalu)
Nakladatelství - CooBoo
Rok českého vydání - 2013

Komentáře (0)

kniha Jsem zlomená recenze