Josefovská krev

recenze

Josefovská krev (2017) 3 z 5 / MMacicekk
Josefovská krev

Ústřední postavou tohoto detektivního příběhu je Vinnetou, mladík s neobvyklým jménem, který až doposud žil obyčejným a téměř bezstarostným životem stejně jako všichni obyvatelé romského ghetta v Josefově. Rád se toulá v josefovském podzemí, které má až čtyřicet kilometrů chodeb, ale Vinnetou se nebojí ani neprobádaných a veřejnosti nepřístupných chodeb. O jeho zálibě se dozví dva neznámí, hrůzu nahánějící muži, kteří si ho najmou, aby pro ně prohledával josefovské podzemí. Zpočátku váhá, ale když kolem něj začnou umírat lidé, dojde mu, že nemá na vybranou. Musí najít to, po čem zabijáci prahnou. Přesto mu ani onen nález nezaručí, že se nestane další z řady obětí...

Jaroslav Kuťák byl pro mě dosud neznámým autorem, ač má na kontě už několik desítek detektivních příběhů. Žije a pracuje jako spisovatel a překladatel v Hradci Králové. Studoval germanistiku na Humboldtově univerzitě v Berlíně a poté prošel mnoha různými zaměstnáními. Příběhy Jaroslava Kuťáka byly v ČR třikrát nominovány na cenu "nejlepší detektivní příběh roku".

Josefovská krev je další detektivkou z řady Původní česká detektivka, kterou vydává nakladatelství MOBA. Na to, že se jedná již o 262. svazek, si tato edice stále drží své čtenáře.

Tento detektivní příběh je však detektivním příběhem jen zčásti. Z velké části je kniha ohlédnutím do minulosti, neboť se autor hojně zmiňuje nejen o historii josefovské pevnosti a celého podzemí, ale i o různých legendách spojených s tímto místem. Hlavní postavou je Cikán a v knize vystupují i další postavy tohoto etnika, takže se též dozvíme o jejich kočovné historii a o legendách a příbězích k nim se vztahujících. Tato celkem útlá kniha je totiž napěchovaná informacemi o výše zmíněném. Dozvíme se rovněž něco málo o historii vína a třeba i o tom, proč se víno prodává nejčastěji v lahvích o objemu 0,75 l. Pokud bych měla hodnotit historickou část knihy, neměla bych žádné výtky.

Bohužel jako detektivka mě kniha zklamala. Pátrání jako takového se v knize moc nedočkáme, a to i přesto, že vedlejšími postavami je dvojice soukromých detektivů Karel a Marie, kteří mají za pomocníka Danouška, poněkud komickou postavu, jež má zálibu ve sbírání obrazů a ve vypravování historek, kterými je celý příběh protkán. Kniha mi tím přišla až moc "ukecaná" a myslím si, že i díky velkému množství historek (i když některé byly vtipné) je celé vyšetřování odsunuto do pozadí.

Rozuzlení zápletky, které proběhlo skoro až na posledních pár stranách, je neuvěřitelné (ne však ve významu skvělé, ale těžko uvěřitelné) až iracionální. Opravdu škoda toho závěru, který mi osobně nesedl a jsem z něj trochu na rozpacích.

Knihy z této edice jsou obecně určeny pro nenáročné čtenáře, kteří si chtějí u čtení především odpočinout a odreagovat se. Z tohoto hlediska Josefovská krev uvedená kritéria splňuje. Navíc se dozvíte ohromné množství informací o historii josefovské pevnosti, o okolnostech vzniku, k čemu pevnost sloužila, jak se stavěla apod. Pokud vás tohle všechno zajímá, knihu si nenechte ujít.