Jo Nesbø - Policie

recenze

Policie (2015) 5 z 5 / maphiosso
Policie

Norskem otřásají hrůzné nálezy mrtvých policistů. Už tak znepokojivou situaci stupňuje fakt, že se obzvláště znetvořená těla nacházejí na místech dřívějších neobjasněných vražd, na jejichž vyšetřování se oběti samy podílely. Osloská policie má co dočinění s novým sériovým vrahem, přičemž se nemůže spolehnout na svého nejlepšího vyšetřovatele. V nemocnici mezitím leží v kómatu těžce zraněný muž, jehož pokoj střeží policie, a nikdo se nesmí dozvědět, jak se jmenuje.

Po dočtení knihy Policie norského autora Jo Nesbøho jsem měl potřebu se s někým podělit o svůj čtenářský zážitek, a vzhledem k tomu, že byl tento desátý díl série ohlášen jako poslední, také probrat a zhodnotit dosavadní autorovo dílo. V mém okolí bohužel nemám žádného čtenáře detektivek, který by holdoval rozborům knih a zdlouhavým literárním debatám, a protože jsem s hlavním hrdinou Harrym Holem strávil spoustu času, fandil mu a podporoval jej už od jeho úvodních peripetií v Austrálii, považuji se za dostatečně kvalifikovaného, znalce - chcete li, abych tuto problematiku probral sám se sebou.

Myslíš si, že má autor v tomto příběhu ještě nabídnout co nového, čím by čtenáře překvapil?
Jasně. Konec předchozího dílu Přízrak zůstal otevřený a zbylo po něm mnoho nezodpovězených otázek. Tu největší z nich, jestli Harry vůbec přežil, samozřejmě neprozradím, ale mohu říci, že v knize dostanou mnohem více prostoru Harryho kolegové z vyšetřovacího týmu.

Není tento fakt spíše na škodu? Přece jen jsou čtenáři na Harryho zvyklí a knihy z této série čtou hlavně kvůli němu.
Ale vůbec ne, děj je sice rozmělněn mezi více postav, ale protože nám jsou tyto postavy notoricky známé z předchozích dílů, jsme vlastně rádi, že se o nich můžeme dozvědět něco víc.

Nemáš pocit, že se Nesbø v něčem už trochu opakuje?
V určitých prvcích ano, a díky nim je děj občas lehce předvídatelný, ale tyhle prvky jsou přesně tím, proč lidé Nesbøho čtou. Například provázaná struktura děje... neznám autora, který by ji měl zvládnutou lépe. Nebo napětí vystupňované na maximum utnuté spolu s koncem kapitoly. Je tedy dobře, že se Nesbø opakuje.

Abychom jen nechválili, co si myslíš, že je největší slabinou autorových knih?
Hmm.. počkej, nechej mě přemýšlet.. Asi Harryho někdy až nadpřirozené schopnosti, kdy z prakticky bezvýchodné situace vyvázne tu s jizvou na obličeji, jindy zase "jen" s uříznutým prstem. Věřím, že kdyby Nesbø pokračoval v sérii do třicátého dílu, byl by z Harryho robocop s kovovým tělem, ale pořád by se honil za padouchy.

Tím jsi naznačil, že série podle vyjádření autora končí...
Ono to asi až taková pravda nebude. Nesbø v rozhovoru prozradil, že se k sérii v budoucnu pravděpodobně vrátí. Nasvědčoval by tomu i závěr knihy, konkrétnější být ale nemůžu.

Kam bys Policii zařadil na pomyslném žebříčku jednotlivých dílů?
Nechci srovnávat takhle bezprostředně po dočtení, dá se říct, že bych i srovnával napříč žánry, protože, celá série prošla za celou dobu určitým vývojem, od klasických detektivek až po thriller, ale určitě by byla v TOP 3.

Chtěl bys na závěr čtenářům něco vzkázat?
Ano.. Lidi, chtěl bych vám jen říct, že pokud jste s Harrym doputovali až k Přízraku, nenechte si Policii ujít, protože ať už se jedná o poslední díl nebo ne, a teď nechci být melodramatický, na lepší krimisérii v současnosti nenarazíte.