Jinak to nejde

recenze

Ďáblova hora (2015) 5 z 5 / Jack333
Ďáblova hora

Problémy se na nás valí a někdy člověk prostě neví, jak se z nich dostat. Buď se proti nim postaví anebo uteče jako zbabělec. Nastanou ale situace, kdy už je třeba radikálně zasáhnout a svůj postoj změnit.

Jižní Afrika ožívá ve své nejhlubší krutosti. Sledujeme na vlastní kůži případ otcovského bezpráví, které se řídí základní poučkou: „Oko za oko, zub za zub.“ Tentokrát se objeví v podobě Artemis, která bere život všem, co chybovali proti lidskosti. Od začátku se v příběhu vznáší myšlenka, jestli taková řešení jsou opravdu ty nejlepší anebo ne.

Ačkoliv sympatizuji s tímto samozvaným „hrdinou“, není jeho životní úděl jedinou příběhovou linkou, která je psychologicky skvěle rozpracována. Najdeme tu ženu, která se vzdala určité běžné normálnosti, aby zaopatřila své jediné dítě. A samozřejmě detektiv Benny Griesel, který se koupe v litrech alkoholu, a díky tomu přichází o to nejcennější – rodinu.

Zbožňuji nejen jednotlivé postavy, ale také místo, kde se vše odehrává. Pořád nejsem nabažen Kapským městem a jeho okolím, protože nepoznané prostě více láká. Deon Meyer dokáže používat jazyk na takové úrovni, že vás jím naprosto strhne. Jak jen to dělá?

Nevěděla, jak začít. „Rozzlobila jsem vás?“
On se na okamžik zamyslel, jako by si tu odpověď potřeboval dát dohromady. „Spíš mě zlobí svět – společnost – že nechá někoho, jako jste vy, sejít z cesty.“
„Každý občas sejdeme z cesty.“
„Ale ne každý z nás skončí u prostituce,“ ukázal na ni rozmáchlým gestem, které zahrnovalo všechno. „Proč to nešlo jinak?“
„Jste druhý člověk, který se mě na to za poslední měsíc zeptal.“

Sbírku českých překladů Meyerových knih mám již kompletní a doufám, že v únoru ji obohatím o další dílo. Tentokrát to bude Kobra. A věřím, že bude stejně tak dobrá jako jeho předchozí příběhy. Zároveň jsem zvědav i na seriál Cape Town s Trondem Espenem Seimem v hlavní roli, který byl natočen podle jedné z jeho knih. Zajímavé na všem ale je, alespoň z mého hlediska, že ačkoliv čtu většinou o černoších, tak si je můj mozek nedokáže představit a dosazuje mi do fantazie bílé hrdiny. Jste na tom stejně?