Její Svátost Knížka | Dalajlamova kočka a umění příst

recenze

Dalajlamova kočka a umění příst (2014) / Marky48
Její Svátost Knížka | Dalajlamova kočka a umění příst
Jeska se konečně zabydlela u Dalajlamy, ale on musí odjet na dlouhou cestu. Předtím, než ji na dlouhou dobu odpustí, uloží Její Svátosti Kočce (odtud jméno Jeska) úkol: musí najít pravou příčinu štěstí. Ovšem to není zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát...

Pokud jste četli mou recenzi na první díl této série, je vám asi jasné, že moje očekávání před čtením této knihy byla opravdu vysoká. Dalajlamova kočka se dokonce dostala na sezam mých nejoblíbenějších dvanácti knih za rok 2015 a David Michie patří mezi mé nejoblíbenější autory. Povedlo se autorovi zopakovat svůj úspěch?

Upřímně? Ano. Dostala jsem další knihu napsanou z perspektivy kočky, která se seznamuje s buddhismem. Vím, že to nejprve zní naprosto šíleně, ale když se nad tím zamyslíte, je to vlastně geniální nápad! Jako milovník koček můžu s čistým svědomím prohlásit, že jsem byla naprosto spokojená a všem, kdo do této skupiny patří také, tuto sérii vřele doporučuji. Nejenže je naše kočičí hlavní hrdinka vtipná a sympatická, ale nezapomíná nám podávat zajímavé postřehy z její vlastní perspektivy a možná si díky ní uvědomíte, jak jste vlastně sami tak trochu divní...

Pokud si myslíte, že tahle kniha je jenom pro věřící, jste na omylu. Já věřící nejsem, ale kdybych si měla nějaké náboženství vybrat, už jen kvůli Davidu Michiemu by to byl buddhismus. Autor čtenářům i ve druhé knize tohle náboženství představuje milým způsobem a nechává každému prostor udělat si na všechno vlastní názor. Rozhodně se nebojte, že vám někdo bude něco vnucovat.

V knize najdete opět spoustu poučení a životních lekcí a myšlenek. Já jsem si opět odnesla spoustu věcí, nad kterými bych se ráda zamyslela, a poučila jsem se. Zdálo se mi ovšem, že se Michiemu nepodařilo myšlenky tak dobře spojit s příběhem jako v prvním dílu. Občas jsem měla pocit, že čtu příliš myšlenek za sebou a že jsou příběhy vytvořené tak, aby se tam dalo nacpat ještě víc a víc předmětů k zamyšlení.

Autorovi se sice nepodařilo mě nechat sedět s úsměvem na rtech, ale mozek mi myšlenkami naplnil i tak. Přece jen je skoro nemožné, aby se někomu podařilo napsat druhou takhle perfektní knihu. Já ovšem autorovi odpouštím, protože tahle kniha byla i tak vynikající a těším se na třetí díl...

První díl této série byl perfektní a i druhý byl skutečně vynikající. Dokonalé vysvětlení buddhistických myšlenek z pohledu kočky musí zaujmout (nejen) každého milovníka koček. Kniha nikomu nic nevnucuje, jen dává podněty k zamyšlení. Sice se mi zdálo, že se v této knize méně sloučily s příběhem než v prvním dílu, ale přesto jsem si čtení moc užila a knihu doporučuji všemi deseti!

Celkové hodnocení: 4,5/5

Komentáře (1)

kniha Dalajlamova kočka a umění příst recenze

marketa3200
23.11.2016

Mám doma knihu Dalajlámova kočka a síla meditace, také od Michie a musím říct, že čtení z pohledu kočičí Výsosti mě velice baví a připadám si trochu blíže vlastnímu kocourovi. :) Zároveň však příběh odhaluje základy meditace a její důležitost. Je to perfektní skloubení naučného a zábavného! :)