Jeho císařská výsost trochu jinak

recenze

Ženy v životě císaře Františka Josefa (2014) / Thanyss
Jeho císařská výsost trochu jinak
Jak tak koukám, už jsem dlouho nenapsala žádnou recenzi. Je na čase to napravit. To se mi takhle ke konci léta dostala do ruky opět jedna kniha z historie. Ze školy už nějaký ten pátek jsem, ale nikdy není na škodu oprášit si vědomosti, vykopat vzpomínky na hodiny dějepisu a jako bonus se dozvědět něco nového. A když je to navíc podáno jasně, srozumitelně a čtivě. Nu, to si dám líbit.

Protentokrát jsem se nenořila do přílišných historických hlubin a vydala jsem se na expedici do Rakouského císařství za vlády Františka Josefa. O tomto panovníkovi toho byly napsány celé stohy papírů, publikací a studií, přesto se Friedrich Wiessensteiner pokusil na tuto mnohokráte omílanou látku nahlédnout poněkud jinak a po svém.

Každého z nás ovlivňují vnější skutečnosti a lidé okolo nás. Nejinak tomu bylo i v případě jednoho z nejdéle úřadujících vladařů. Jak už sám název knihy napovídá, Františka Josefa velmi ovlivnily ženy a my se můžeme vydat po jejich stopách.

Nebude zřejmě žádným překvapením, že tou nejdůležitější ženou v císařově životě byla jeho matka Žofie. Sebevědomá a cílevědomá katolička, která si šla za svým a měla potřebu plně ovládat situaci kolem sebe a příbuzenstva, o čemž svědčí i fakt, že se pokoušela dostat zcela do své výchovy i panovníkovo potomstvo.

A tím se dostáváme k dalším důležitým představitelkám něžného pohlaví. K Františkově ženě Alžbětě. Že vám to jméno nic neříká? Ale no tak, kdo nikdy neslyšel o Sisi? Císařova životní láska byla okouzlující a nádherná žena, bohužel trpící pocity úzkosti, depresemi a melancholickými náladami. Svému muži dala tři dcery, z nichž se dospělosti dožila Gisela a Marie Valérie, a jednoho syna – následníka trůnu Rudolfa.

A nesmíme zapomenout ani na císařovu oblíbenou vnučku Alžbětu Marii. Vskutku zvláštní osoba, jež se vzdá svých dědických práv, aby mohla uzavřít nerovný sňatek, v němž nakonec kýžené štěstí nenachází, do povědomí lidí se zapíše jako „rudá arcivévodkyně“ a nakonec umírá zbavena svého majetku v neutěšených poměrech.

A aby autor ukázal, že Jeho císařská výsost František Josef nebyla žádný svatoušek, seznámí nás i s panovníkovými milenkami. Přestože císař celý život miluje svou Sisi, která se mu bohužel postupem času více a více vzdaluje, nachází útěchu v náručí dvou krásných žen, jež zahrnuje peněžními a dalšími dary. Jsou jimi krásná vídeňanka Anna Nahowská a okouzlující herečka Kateřina Schrattová.

Od této knihy nečekejte žádný hluboký politický rozbor tehdejší doby, ani pitvání v panovníkových státních rozhodnutích se nedočkáte. Zato se připravte, že poznáte Františka Josefa jako člověka, který si i v moři povinností a horách dokumentů dokázal najít čas pro svou rodinu a ženy, na nichž mu záleželo. Uvidíte, že dokázal být vzorný syn, milující manžel a otec, rozmazlující dědeček a štědrý milenec.

Jako panovníkovi by mu mohla být vyčítána spousta věcí, ale to nechme na fundovaných odbornících. Já jsem si s chutí přečetla průřez jeho životem z jiné stránky.

Kniha není příliš dlouhá, vše je podáno jednoduchým a úsporným jazykem s důrazem na fakta. Nejde o žádnou beletrii, přesto mi nepřišlo, že by to ubíralo dílu na kvalitě nebo čtivosti. Člověk se nemusí brodit potoky spisovatelské omáčky ani dusivou bažinou zbytečných a nudných dat, soupisů recepcí, diplomatických jednání a podobných věcí.

Stručná, zajímavé, srozumitelné. Přesně tak si představuji stravitelně podanou porci historie.

Komentáře (1)

kniha Ženy v životě císaře Františka Josefa recenze

Cleopatra
21.08.2014

Moc dobře jsi to napsala. Takhle si představuji recenzi ke knize. Jasně a stručně napsáno, lákavě pro mě, čtenáře. Jako běžný člověk potřebuji přesně tenhle úhel pohledu. Díky