Jednou jsi dole, jednou nahoře

recenze

S hlavou v oblacích (pejru) (2013) 4 z 5 / rencovav
S hlavou v oblacích (pejru)

S hlavou v oblacích (v pejru) - Kateřina Petrusová

Stačí okamžik a váš život může být vzhůru nohama! Něco o tom ví i Markéta, kreativní ředitelka malé reklamní agentury, které víkend v jižních Čechách změní život. Kam se poděla profesionálka z města, která to má v hlavě srovnané? Pár sebevíc příjemných chvil na vesnici po boku typického "vidláka" přece nemůže změnit celý pohled na svět! Nebo snad ano? ...

Kateřina Petrusová je poměrně úspěšnou spisovatelkou píšící už téměř dvacet let. Vtipná srdcovka S hlavou v oblacích (v pejru) sklidila podobně jako další její knihy slušný úspěch u čtenářů.

Pro výběr této knihy jsem měla několik důvodů. Má pěkný název i pěknou obálku, která mimochodem vystihuje jednu ze scének knihy. Navíc je světle modrá, což se mi skvěle hodí do výzvy Duhové čtení. Dalším pro byl i romantický žánr - u dojemných filmů vždycky bulím a zamilovávám se do hlavních hrdinů a tak jsem chtěla vyzkoušet, jak na mě dosud nenakousnutý žánr bude působit knižně. Poslední kapku chuti do čtení mi dodala příjemná anotace a lehce roztoužené emoce, tak proč to nezkombinovat, že.

Přestože je knížka relativně úzká, obsahově přesahuje mnoho mnou čtených bichlí s pěti sty stránkami. Vypráví ji samotná hlavní hrdinka - mladá, úspěšná a krásná Markéta. Co mě na knize opravdu bavilo, byl Markétin přístup k situacím, její vtipné monology, vážně bláznivé nápady a taky neodolatelná ženskost z ní vyzařující. Mnohdy jsem se jejím kousavým odpovědím musela nahlas zasmát (což se mi už hodně dlouho při čtení nestalo) a čas od času mi tahle městská samotářka zasadila do hlavy semínko úvah. Ideální kombinace.

Romantika a především nevyzpytatelnost života a osudových vztahů dává knize nejen zvláštně plynulý spád, ale i jakési osobité kouzlo, které u všech fantasy knih postrádám. Ukazuje, že život může být pohádka, ale zároveň v něm nastanou chvíle, kdy musíme čelit vlastním problémům i citovým rozpoložením. Velký skok napříč prioritami života během několika měsíců ukazuje, jak je naše existence proměnlivá. A když v beznadějné situaci přijde na scénu nečekaný člověk a všechny otazníky se rozplynou, aby uvolnily místo novému tajemnému, má čtenář pocit knižní naplněnosti.

Situace, do kterých se má oblíbená hlavní hrdinka Markéta dostává, jsou sice docela předvídatelné, ale přesto překvapí. Nikdy jsem nepoznala, jak pod vlivem těhotenství přecitlivělá Markéta zareaguje, jestli se stáhne do sebe, začne brečet, rozkřičí se, omdlí nebo s klidem zvládne klíčové rozhovory s láskou svého života. A přála jsem jí, aby se rozhodla správně, aby nalezla to, co v sobě má i přes neustálé popírání.

Marvin, tedy vlastně Pavel, byl vážně chlapem snů. Viděla jsem ho před sebou, zamilovávala jsem se do něj společně s Markétou a žasla nad jeho povahou. I tak mi připadal trochu majetnický, nicméně tomu jsem se po vysvětlení určitých věcí nedivila.

Když už jsme u toho Marvina, musím se poklonit paní Petrusové za originální nápad. Především jsem ráda, že jsem si konečně zase po nějaké době přečetla knížku z českého prostředí, s českými jmény a tak. Přesto si uvědomuji, že v dnešním angličtinou nabitém světě nejsou naše krásná česká jména moc populární, což autorka vyřešila vážně originálně - hlavním hrdinům dávala přezdívky. Tedy, Markéta jim je dávala na základě prvního pocitu z lidí kolem sebe. A i to mi připadalo zábavné.

Moc vám knížku doporučuji. Odlehčený přístup, čtivé téma, realistická pohádka a zábavná labilita, tak by se dala knížka mimo jiné popsat. Pokud toužíte po něčem originálním a přitom naprosto typickém pro běžný život, pak neváhejte strčit hlavu do oblak.

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ★ ☆