Jediný den

recenze

Jediný den (2017) 5 z 5 / DariDerek
Jediný den

"Smrt je jako život - nevyhnutelná. Nad životem nikdo nepláče, a proto by neměl nikdo plakat ani nad smrtí."

K tomu být šťastný, není třeba mnoho času.
Kamarádi divočák s lišákem zažijí vylíhnutí okouzlující mušky jepice, která je tak líbezná, že je těžké ji nemilovat. Jenže jako každá jepice má na život jen jeden jediný den.
Hodní přátelé jí tu hroznou věc nedokážou říct, a tak jí namluví, že tím, kdo má brzy odejít, je lišák. Líbezné mušce je ihned jasné, co je třeba udělat. V tom případě se do toho jediného dne musí vejít celý život a veškeré jeho štěstí.
Laskavý příběh pro děti a rodiče o přátelství, ztrátě a nezkrotné síle života.

Autorem je německý kreslíř, ilustrátor, spisovatel a herec Martin Baltscheit, který se narodil roku 1965 v Düsseldorfu. Za svou práci už dostal mnoho cen, mezi nimi všechny německé státní ceny, jako je Německá cena za dětskou literaturu, Německá cena za krátký film a Německá cena za divadlo pro mládež. Jeho úspěšná divadelní hra "Jediný den" nyní konečně dostává knižní podobu.
Ilustrace má na svědomí Wiebke Rauersová, která se narodila se roku 1986, vystudovala komunikační design se zaměřením na ilustraci v Düsseldorfu. Po absolvování v roce 2011 se přestěhovala do Berlína, kde pět let pracovala jako designérka postav ve studiu animovaného filmu. Od roku 2015 je na volné noze v Berlíně a pracuje na aplikacích, výstavách a všem, co má co dělat s ilustrací. "Jediný den" je první knihou pro děti, kterou ilustrovala.

Díky spojení těchto dvou umělců vznikla kniha, která by v žádném případě neměla ujít vaší pozornosti.

Celým příběhem budete trávit s divočákem, lišákem a májovou muškou, kterou dva prvně jmenovaní viděli se vylíhnout. Ovšem, májová muška není to, co si myslí, že je. Je to jepice, a o těchto tvorech je všeobecně známo, že mají pouze jeden den života. Protože divočák a lišák ji nechtějí ranit, řeknou, že ten jediný den zbývá jednomu z nich. A v tu chvíli začne pořádné dobrodružství a musí sebou hodit, protože toho potřebují opravdu hodně zvládnout. Od školy, přes lov, mateřství, svatbu, narozeniny... A protože májová muška je povahou milá jepice, snaží se jim ten den udělat tím nejlepším, který kdy měli.

První, co mě na této knize upoutalo byla obálka. Hned jsem věděla, že ilustrace budou stát za to a o ty jde v dětských knihách především. Nemýlila jsem se, když jsem ji otevřela, mé srdce plesalo. Na každé stránce je nějaký obrázek, ať už zabírá stranu celou, nebo je velký sotva pár centimetrů, pokaždé na vás při otočení stránky nějaká ta ilustrace vykoukne. A navíc, jsou opravdu hodně povedené. Pobaví nejen děti, ale určitě i dospělé.

"Usíná naše muška malá v paprsků záři slunečních,
křidélka už si poskládala, nožky má čisté jako sníh.
Maminky náruč kolébala tu její měkkou, teplou růž,
tak spinkej, naše muško malá, spi děťátko, spi už."

Další věc, která se mi na knize líbila, je text samotný. Samozřejmě, písmo je větší, aby to zvládli přečíst i menší čtenáři, ale navíc slova mušky májové (alias jepice) jsou zeleným písmem. Když po sobě křičí hrdinové, tak je to psáno ještě větším fontem písma, navíc vytučněno a úplně černé. Takže vám hned dojde, kdy zesílit hlas - když budete knihu předčítat, je super, že to víte dopředu. Kdy změnit intonaci, kdy použít hlas jepice, na některých stránkách jsou sotva dvě věty, ale opět docela obřím písmem, takže víte, že se bude křičet... :-)
Asi třikrát jsem narazila na slova v cizím jazyce, kde hned na to jej hrdinové vysvětlují, nejen z jakého jazyka to je, ale také co to znamená. Další pecka! Takové drobnosti mi zpříjemnily čtení a protože mě to bavilo, malý to ze mě cítil a zvládli jsme spolu celý příběh na dva tahy přečíst.
Prostě a jednoduše, perfektně vystajlované dílo! :)

I když příběh nemá dobrý konec, to si nebudeme nalhávat, přesto je tam krásně popsáno vše, co do pohádky patří. Od přátelství, oddanosti, lásky, důvěry, až po nepochopení, rozzlobení a odpuštění.
Dokážu si představit, že mladší čtenáři, hlavně teda holčičky (protože májová muška má růžovou kabelku) budou mít na krajíčku, možná i slzička ukápne. Ale to k pořádnému procítění příběhu patří.

Jednoznačně knihu Jediný den doporučuji, nejen k předčítání, ale také pro vaše malé čtenáře. Je určena pro děti od šesti let, ty, které už poznají písmenka, si její čtení budou užívat. Jsou velké, příjemné a barevné. O to jde. Je to něco jiného, než klasický text v jiným pohádkových knihách a proto to bude bavit i ty nejmladší, i když knihu můžou číst poněkud déle.. :-)

Děkuji vydavatelskému domu Albatrosmedia.cz za zaslání recenzního výtisku a kniha vychází již 31.7.2017. Což je v pondělí, takže si to určitě nenechte ujít!

Díky za přečtení a mějte se krásně!
Daramegan