Jeden kmen - hudební album "Mlha" a kniha "Příběh Jednoho kmene"

recenze

Příběh jednoho kmene (2018) / ctibor7273
Jeden kmen - hudební album "Mlha" a kniha "Příběh Jednoho kmene"
Pokud se zaposloucháte do krásně vyvedeného CD Jeden Kmen, jako byste se propadli do dob mimo tento čas a prostor. Do temných časů skřetích rituálů okolo ohně, ne nepodobných neo-folkovým projektům a vikingské muzice, podávané nám dnes ve velkém. Danheim, Wardruna, Heilung. Těm posledním jsou Jeden Kmen asi nejvíce podobní. Je to rytmické, temné a hlubší, než by se mohlo zdát. Pokud si ale zároveň u této muziky čtete knihu, z níž prakticky tato rituální muzika pochází, rozkryjete podstatu toho, o čem se zpívá a proč jsou rytmy ve své agonii takové, jaké jsou. Od začátku mne zajímalo, jaké celé tohle spojení obou celků bude, a nakonec jsem zjistil, že jsem se nedokázal odtrhnout od působivě napsaného příběhu. Že jsem poslouchal skřeky skřetů a rozuměl tomu, co se snaží vyvolat nebo sdělit. Tedy spojení obou výtvarných bodů funguje.

Kniha popisuje životní cestu Bajúka ile Agaj, léčitele z Jihu, který se stal léčitelem samotných skřetů. Ctibor Ostrý se zde pustil do, dle mého úsudku, velmi zajímavé cesty. Do zajímavé úvahy a pokusil se přemýšlet o díle J.R.R.Tolkiena trochu jinak, vylíčit skřety tak, že jim dá další rozměr a historii. Tedy, že „zlé straně“ dá reálnou tvář, která nemá jediný černý rozměr zla, které všechno spálí a zničí. Díky tomu, že trávíme s Bajúkem veškerý čas, tak se stejně jako on dozvídáme opravdu velmi mnoho. Takže fanouškům světa Středozemě vřele doporučuji, budou si potom mít o čem povídat. Fascinující je ale i provedení – prezentace knihy (i CD edice). Tohle muselo celé stát neskutečně mnoho energie. Vznikly reálné kulisy fantasy světa, ve kterých poletoval fotograf (Cyril Gaja) a fotil skřety. A to ne jen ledajaké. Ty fotky jsou dokonalá profesionální práce, kniha působí jako něco velmi speciálního, co nevzniká běžným způsobem. Takže tleskám a uznale kývám hlavou.

Celé propojení CD a knihy je nevšedním zážitkem, co stojí za investici (jak peněz, tak času). Dočkáte se hodně intenzivního prožitku, který aby fungoval, muselo si hodně lidí vyhrát. A tak by to mělo být.

https://www.echoes-zine.cz/ozveny/echa-v-barvach-cz-sceny-03

Komentáře (0)

kniha Příběh jednoho kmene recenze