Jede jede mašinka...

recenze

Dívka ve vlaku (2015) 5 z 5 / Babouš
Dívka ve vlaku

Jede jede mašinka, kouří se jí z komínka. Jede jede do dáli, veze samý vožralý... No, veze minimálně jednu vožralou - a ta se při zírání z okýnka stane svědkyní čehosi hrozně divného...

Jo, zápletka není kdovíjak složitá. Jde o to, že rozvodem zdrcená Rachel, která svůj žal ze ztráty manžela a práce utápí v alkoholu, na své pravidelné cestě vlakem do Londýna pozoruje manželský pár v domě u kolejí. Jenže pak uvidí "Jess" (tak si pro sebe pojmenuje tu ženu) líbat muže, který rozhodně není "Jason" (opět vymyšlené jméno pro toho manžela).

Rachel to zasáhne, protože její manžel ji před rozvodem taky dlouho podváděl. Dokonce přemýšlí, jestli by "Jasonovi" neměla o nevěře jeho manželky povědět. Jenže než se rozmyslí, "Jess" se objeví na titulních stránkách všech britských deníků jako pohřešovaná.

A Rachel se probudí s podivným pocitem, že něco viděla, že jí něco uniklo. Jenže si zaboha nemůže vzpomenout co, protože jako obvykle nebyla střízlivá a její mozek jí prostě vypověděl službu. Netuší, jak se jí na čele objevila tržná rána, ani jak si pořezala ruku. Ví, že by měla něco říct policii, jenže kdo bude psychicky labilní alkoholičku brát vážně?

Paula Hawkins ve své knize rozehrává zajímavý prvek - nespolehlivou vypravěčku. Rachel si je jednu chvíli jistá, že "Jess" zavraždil její manžel, jenže vzápětí si s "Jasonem" sama začne aférku. Ze všech sil se snaží přijít na to, co se oné noci stalo, čeho byla svědkem, jenže zároveň se nedokáže vzdát svého oblíbeného ginu s tonikem z plechovky.

Příběh je vyprávěn střídavě z pohledu tří žen: Rachel, Megan (to je skutečné jméno "Jess") a Anny, Meganiny sousedky a zároveň ženy, která Rachel přebrala manžela. Tak si čtenář může všimnout drobných nesrovnalostí v tom, jak danou situaci vidí střízlivá Anna a opilá Rachel.

Je zvláštní, že ačkoliv čtenář zhruba do tří čtvrtin knihy naprosto netuší, co se vlastně stalo a oč tam jde, stejně musí číst dál a dál. Jde o úžasně čtivou knihu. Myslím, že to je i tím, že autorka pečlivě dávkuje drobné střípky a nápovědy, ale zároveň čtenáře nechává na pochybách, protože Rachel přece jenom není stoprocentně důvěryhodná osoba.

Dívka ve vlaku je podle mě nejnapínavější kniha tohoto podzimu, dost možná i celého roku (vážně si teď nedokážu vybavit knihu, které bych ty stránky tak hltal). Paula Hawkins se tímhle dílem vyšvihla mezi moje top autorky thrillerů. Doufám, že brzy napíše něco dalšího a už se těším taky na film!