Jean des Cars - Osudová Sisi

recenze

Osudová Sisi (2016) / Sisssi
Jean des Cars - Osudová Sisi
Koncem července vyšla další obsáhlá biografie císařovny Alžběty. Pokud si čtenáři od mnohastránkové knihy slibovali stejnou kvalitu, jakou se vyznačovala díla od Hamannové či Cortiho, budou zklamáni. Avizované vylíčení "skutečné Sisi" se nekoná, spíše naopak. Kniha je plná starých a dávno vyvrácených mýtů. Pokud chce někdo vylíčit císařovnu takovou, jaká skutečně byla, jistě by neměl podléhat kouzlu filmové Romy Schneiderové a plést si Viscontiho filmy (Soumrak bohů a Ludvíka II.).

Je třeba podotknout, že Jean des Cars je žurnalista, což zčásti vysvětluje jeho přepjatý styl, černobílé vidění skutečnosti a sklon k přehánění, které bývají novinářům tak blízké, ačkoli by tomu mělo být přesně naopak. Zásadním nedostatkem je absence poznámkového aparátu. Násedkem toho ztrácejí některé zajímavé informace svou hodnotu, protože není možné je ověřit a přesvědčit se, jestli pocházejí ze spolehlivého pramene, nebo zda se jedná o pouhé (dobové či pozdější) smyšlenky. Kniha neobsahuje žádnou doplňující předmluvu od některého z českých historiků nebo alespoň poznámky, které by podaly vysvětlení k francouzské historiografii, na níž se des Cars odvolává. Pro české prostředí by bylo nepochybně velmi přínosné se hlouběji seznámit s francouzským náhledem na rakouskou císařovnu, třeba bychom se dozvěděli i zajímavé podrobnosti o jejích pobytech na území Francie. Překlad vykazuje určité nedostatky a příloha obsahuje kvalitní a barevné (avšak velmi známé) obrazy a fotografie.
(více na alzbeta-sisi.blog.cz/1608/jean-des-cars-osudova-sisi)

Komentáře (1)

kniha Osudová Sisi recenze

flanky
28.03.2017

Byl bych i přísnější v hodnocení. Poukaz na tolik chyb v jedné knize o ženě, o které vyšlo tolik monografií (všechny kvalitnější než tahle) by měl být vidět i hodnocení. Tahle kniha je paskvil, který nikdy neměl vzniknout.