Je to opravdu poslední naděje?

recenze

Poslední naděje civilizace (2016) / RenataP
Poslední naděje civilizace

Kniha je dokumentárním souborem zdrojů, informací ze zahraničních médií, faktů, která se někdy i u nás skrývají, logicky propojená s historií, o které autor správně tvrdí, že se opakuje.. a bohužel Evropa stojí na jakémsi mezníku, kdy buď bude dál existovat, nebo nebude. Je to šokující čtení pro někoho, kdo se to toto téma nezajímá do hloubky, neustále na vás útočí otázka - je toto vůbec možné? Je člověk jakožto živočišný druh tohoto schopen???

Tuto knihu jsem četla jako další v pořadí po předchozích knihách B. Kurase a musím říci, že Poslední naděje civilizace, byla možná víc morbidní, beznadějná? Tady se autor více zabývá možnými cestami, ale zároveň stále připomíná to, co ve svých předchozích knihách, jde po stopách historie, po zdrojích, které v ČR nejsou dostupné, po zkušenostech, které sám s těmito zeměmi, které už dnes jsou velmi postižené islámem – a opravdu někdy budete zírat, co si vlády některých zemí už daly do svých zákonů (Francie a Anglie jsou naprosto v tomto směru odstrašujícími příklady!)… chvílemi je to opravdu náročné čtení, bude vám brát dech, co chválím je víra, kterou si autor nakonec nechává a věří, že Česká republika je svým způsobem jedinečná a schopná možná i zvrátit osud Evropy.

Závěr knihy je - věřte, nevěřte - dojemný. A u toho bych chtěla zůstat. U té závěrečné naděje, kterou autor dal, kterou vložil českým lidem do rukou a ve kterou také věřím. O to více, když nyní vidím, co všechno se děje v okolních zemích.

Přála bych si, aby tato kniha nebyla za pár desítek let jen smutným mementem pro naše potomky, kteří si budou moci říci jen to, že "jak to jejich předci byli hloupí, že toto vůbec dokázali připustit, nevidět, nechat se zničit"...

ally74
04.10.2016

Knihu si určitě přečtu, dobrý tip, dobrá recenze. Chápu, že každý má svůj názor a nikomu ho neberu, ale reakce na Koku - uplynulo hodně staletí a křesťanství je dávno někde jinde, než islám. Dnes jde o to, že mezi sebe dobrovolně pouštíme kulturu, která je naprosto odlišná od té naší. Takže pro mě je termín "postižené islámem" normální. Od Kurase už jsem něco četla, jsou to fakta a někdy vám opravdu vyráží dech, co je v kterých zemích Evropy povoleno zákonem. Jak píše Skeeve, bránit se je lidem přirozené, normální a logické. Na tuhle knížku se budu muset psychicky připravit :-).

Skallarix
04.10.2016

Díky za tip, určitě si knihu přečtu.

Slovní spojení "postižené islámem" je velice trefné. Možná ne tolik používané. Sic to nejsou neštovice, ani mor - "je to jednoduše jedno ze světových náboženstev a je právě na vzestupu", abych citoval Koku, ale o to je to horší. S nemocí se dá ještě povětšinou nějak bojovat. Ale s nemocí uvnitř hlavy a šílenstvím, fanatismem, jen těžko. Myšlenka se nedá jen tak zabít. A to je právě to... A ano, stejně tak i Evropa svého času byla postižena křesťanstvím, stejně tak i "Nový svět" a spousta částí světa, kde si toto "mírumilovné" monoteistické náboženství počínalo daleko hůře, než kdy jakékoliv nemoci v historii (co se týká utrpení a smrti lidí, abych byl konkrétní). Takže ano, nechápu, Koko, proč se tak pobuřujete a rozčilujete vůči pojmu "postižené", co se týká náboženství.... Vlastně jste si tak trochu odpověděla sama.
A navíc, vy jste knihu asi nečetla, jak předpokládám, ale už víte, co považuje autor za civilizaci a jak "straší" a podobně... Zajímavé. Podle mě je to možná spíš jeden z lidí, který se snaží upozornit na dnes zvrácené autodestruktivní pudy a procesy, která naše kultura a civilizace zažívá. Je snad špatné se bránit násilným invazím? Nebo zániku? To je asi na dlouhé debaty - a váš názor je více než zřejmý.

Marthas
03.10.2016

Opravdu podivně formulované ale nejsem si jistá, zda nevýstižné... Já jsem též pro režimem vynucený ateismus, protože ten pravděpodobně nikomu neubližuje... Vždyť snad v každém náboženství se najdou fanatici, kteří mají potřebu něco hlásat a navíc někoho trestat, stíhat, nadřazovat... Pravdou ale je, že to je jen v lidech...

Koka
02.10.2016

Co je to za formulaci "země velmi postižené islámem"? Copak islám jsou pravé neštovice nebo virus zika? Je to jednoduše jedno ze světových náboženstev a je právě "na vzestupu", tak, jak kdysi byly na vzestupu a rozpínavosti jiná náboženství. Komentáře na DK čtu už léta a ještě nikdy jsem nezaznamenala, že by někdo označil Irsko za "zemi velmi postiženou křesťanstvím", přičemž stačí si přečíst třeba
a musí být každému jasné, jak se to náboženství neblaze podepsalo na dějiných a mentalitě té země.
Nebo seznámit se s tím, co jedno světové náboženství a jeho nositelé natropilo v pozemském ráji na Havaji
kdy díky připlovajícím šířitelům křesťanství téměř vymřela celá populace domorodců a byla nenávratně zničená jejich svébytná kultura, a to jen proto, aby nežádoucí kulty, svatyně a ideje byly nahrazeny jinými, údajně lepšími.
Zas jeden autor, který straší, který za civilizaci považuje pouze tu bílou a křesťanskou a vše ostatní je "necivilizované"? Stačí se podívat na tři čtyři tisíce let dějin Evropy zpátky a snadno zjistíme, že pronikání "cizích" národů, názorů, zvyků, víry tady bylo vždy - někdy intenzivní, jindy utlumené, a tak nemůžeme čekat, že dějiny už jednou skončily a teď už to musí zůstat, jak to je.
A pohoršovat se nad tím, co jen si daly jiné země do své legislativy?! Ví autorka této recenze, že ani v české legislativě nebývalo vždy to, co je v ní dnes (třeba sňatek homosexuálů, ochrana zvířat, absence trestu smrti a pod.) ? Napadne vás, že i takové zákony mohou být pro jiné národy pohoršující nebo nepochopitelné? Opravdu jsme my, Evropané, mírou universa?