Je láska silnější než nenávist?

recenze

Guta Habsburská - slabý král, mladá královna a mocný Záviš (2017) 5 z 5 / milunka21
Guta Habsburská - slabý král, mladá královna a mocný Záviš

Mladá Guta, dcera krále Rudolfa se vdá za mladičkého Václava Přemyslovce, budoucího českého krále. Oba dva se milovali, jenže do cesty jim vstoupil král Rudolf a Záviš z Falkenštejna.

Rudolf chce mít Václava pod palcem, proto na svatební hostině prohlásí, že ještě ten den Gutu odveze zpět domů, dokud se nevyřeší neřest, která se v Praze odehrává. Znamená to, že by nemohlo dojít na svatební noc a země by byla bez dědice, kterého potřebuje. Jenže to Václav nepřipustí a vezme Gutu hned po prohlášení do pokoje a tam se jí zmocní. Po té se dlouho neuvidí, což budou oba nést těžce.

Václavova matka Kuhnuta si vzala tajně za manžela Záviše z Falkenštejna a mají spolu dítě. Jenže je to královna a vzít se bez svolení Václava je jako by se nevdala vůbec. Přesto ji bere Václav na milost a to i přesto, co mu udělala v dětství.

Všechny ty intriky začali, už když byla Guta malé dítě.
Jednoho večera ji otec probudil, protože byl jeho hrad napaden. Oblékl tedy Gutu a její starší sestru, aby s dvěma rytíři utekly tajným východem. Klemencie dostala na starost zlatý kříž, který měl pro otce obrovskou cenu. Měla ho opatrovat. Jenže jen co utekly z hradu, našel je Záviš, zabil jednoho rytíře a kříž ukradl. Díky tomu Guta a celá její rodina Záviše nenávidí a to i přesto, že je to Václavův nejvěrnější přítel.

Je láska silnější než nenávist? Kolik škody dokáží napáchat intriky?

Guta Habsburská je poutavý historický román o princezně, která se stane královnou, ale je v nelehké situaci, protože má v sobě vžitou politiku svého otce. Je to věrná dcera, která udělá mnoho špatných rozhodnutí a díky tomu ohrozí svou lásku.

Musím se přiznat, že o Gutě jsem slyšela prvně a jsem ráda, že jsem se dozvěděla více z naší měně známější historie, díky tomuto románu. Autorka píše neuvěřitelně čtivě, takže je to kniha na jeden večer. Zato ale zažijete velkou část Gutina života.

Kapitoly jsou krátké, jsou stručné, takže žádné nudné protahování příběhu a díky tomu vás to hned vtáhne do děje.
Líbila se mi taková perlička, která pro mě byla také novinkou. Král Václav měl strach z koček a to díky své matce Kuhnutě. V jeden moment to dokonce proti němu chtěla Guta použít. Aby měli takové povahy, že i když se milovali, tak si nic neříkali a tím si dělali takové zbytečné naschvály.

Guta je po celou dobu hlavní hrdinkou i když na jeden moment je kapitola o Václavovi a Kuhnutě. V té se dovíte, co udělala Václavovi, když byl malé dítě a jak vznikl jeho strach z koček.
Guty mi bylo chvíli líto, chvíli jsem si zase říkala, jaká je to potvora. Často jsem na ní měnila názory, jenže poté jsem zjistila, že to byla jen loutka, takže mi jí bylo líto. Ty časy byly prostě kruté.

Kniha mě hodně nadchla a to tak, že jsem nechtěla odložit dokud nedočtu a rozhodně si pořídím i další autorčiny knihy.
Já osobně historické romány miluji, ale musí být opravdu čtivé a nesmí mě nudit, což Guta Habsburská splňuje. Je to chytlavé, nenáročné čtení, takže knihu rozhodně doporučuji.