"Jdu hledat velké Možná."

recenze

Hledání Aljašky (2013) 4 z 5 / klarinka9974
Hledání Aljašky

předtím: V celé dosavadní existenci Milese Haltera zvaného "Váleček" se zatím nic zajímavého nestalo, a tak jeho posedlost slavnými posledními slovy významných osobností v něm vyvolala ještě větší touhu hledat své "velké Možná". Vypraví se tedy do občas bláznivého, trochu nejistého a rozhodně ne nudného světa internátní školy Culver Creek a život přestane být bezpečný- ba změní se v pravý opak. Jen o pár dveří dál totiž bydlí nádherná, chytrá, zábavná, sexy sebedestruktivní, ujetá.... a zkrátka úžasná Aljaška Youngová, kapitola sama pro sebe. Vtáhne Válečka do svého světa, nasměruje ho k velkému Možná a uloupí mu srdce.
potom: Nic už není takové jako dřív.

Každý kdo si přečte název se myšlenkami dostane k tomu, že hlavní hrdina bude vystupovat na Aljašku, ale jak občas název klame, tak i v tomto případě se dovídáme že Aljaška je jméno dívky s internátní školy, kam se rozhodl Miles Halter odejít a žít si svůj život bez rodičů.
Nikdy jsem nečetla knihu kde je hlavní hrdina kluk, takže vše v mužském rodě, ale i tak je to pro mě zajímavá kniha, i když jak se zdá žil nudný život, snažil se být hodný syn, vše se na škole změní. Ne jen že začíná zkoušet kouřit, poprvé se zamilovává. Jeho nepřátelé se ho snaží přivítat tradicí, která se trošku zvrtne, ale šikovný Miles se z toho dostane, i když těžko ale zvládne to. Procházíme s Milesem vztahy mezi jednotlivými přáteli, ale i nepřáteli. Jeho návštěvy doma, nebo návštěvy u rodičů přátel. Jeho učení a zkoušky. Dostáváme se k tomu kdy se dovíme kdo práskl známou dvojici, že porušily pravidla a taky k tomu jak si to dotyčný který to práskal odskáče.
Dostáváme se k plánům jak se pomstít, k napínavému ději kdy utíkají před naštvaným učitelem a další dvojice se snaží dostat do důležité místnosti.
V půlce této knihy se dostáváme ke smrti jedné hlavní postavy, k pocitům ostatních a k žalu hlavních hrdinů. Zvládne Miles jít dál a žít stejně jako předtím když zrovna přišel o to co nejvíc miloval? Jeho život už ale není jako předtím a potom, je všechno jinak. Miles a jeho kamarád Plukovník pátrají po tom, proč se dotyčný zabil, jestli spáchal sebevraždu a nebo to byla nehoda . Spousta záhady najednou. Miles má myšlenky které ho vedou k návratu domů, kde má sice kamarády ale nikdy mu nikdo neumřel. Oba dva chtějí aby bylo všechno jako dřív, aby to bylo normální, ale jako dřív to už nikdy nebude.
Postupně se dostávají k tomu, jak to vlastně všechno bylo. I když nepřijdou na celý děj, co se stalo a proč, Miles dostává svoji záhadu labyrintu.

Sympatičtí hrdinové, poutavý příběh který rozhodně nenudí a chcete si to dočíst až do konce. Je to plné nečekaných okamžiků, zvratů ale i lásky. Kniha je oddechová a hezky se čte, je úzká a dá se přečíst za pár dní. Je to moje první knížka od Johna Greena a myslím si že určitě nebude mojí poslední knihou.