Jakou cenu má lidský život?

recenze

Prach jsi a v prach se obrátíš (2014) / Maragad
Jakou cenu má lidský život?
"Šel rychle dolů po schodech a ona už věděla, že to Miguel není. Nestihla přemýšlet nad ničím jiným. Něco základního a instinktivního v ní převzalo velení a vyslalo signály, že je něco špatně, že se musí otočit, utéct, dostat se pryč." -str. 199-

Chris Tvedt se narodil v roce 1954 v Bergenu, kde také vystudoval práva a literární vědu. Pracoval jako advokát, ale po svém knižním debutu s kriminálním románem Nade vši pochybnost (Rimelig tvil) z roku 2005 se stal spisovatelem na plný úvazek. Za román Kruh smrti (česky Nakladatelství JOTA, 2012) získal Tvedt cenu Riverton za rok 2010.

Jakou cenu má lidský život?
Edvard Matre, vrchní komisař KRIPOSu, se svým týmem nedokáže vyřešit případ zastřeleného muže a tak je odvelen do Bergu, kde se staly hned dva závažné zločiny najednou. Jedna žena je brutálně zavražděna a zohyzděna a druhá leží v nemocnici v komatu. Přijde Edvard na to, co oběti spojuje dřív, než bude zabita další oběť? Po psychické stránce Edvardovi moc nepomáhá ani fakt, že je otevřen masový hrob na hřbitově v Riisu a díky tomu se dozvídá, že byl adoptovaný. Proč ale byla jeho biologická matka v hromadném hrobě, který patřil pod psychiatrickou léčebnu Gaustad, kde lobotomie byla na denním pořádku? Co když je vše propletené víc, než si myslí?

Prach jsi a v prach se obrátíš patří mezi klasiku severských detektivek - vražda je brutální, prostředí, ve kterém se děj odehrává je drsné a v knize je vše do posledních detailů propracované a popsané. Je zde hned několik dějových linií, které se v konečném důsledku propojí v jednom velkém rozuzlení a že to tedy bude rozuzlení opravdu nečekané a šokující.

Děj je napsaný opravdu velmi čtivou formou, určitě tomu napomáhají i velmi krátké kapitoly a také chybějící zbytečné popisky, Chris Tvedt vše dokázal popsat do detailů, ale přitom velmi úsporně. Také si skvěle vyhrál s propracovaností postav, kdy každá byla úplně jiná. Edvard je sympatický hlavní hrdina, který klade důraz na pečlivost. Solveig by byla skvělá policistka, ale bohužel jí v tom brání její výchova a Tommy je arogantní muž, který si s sebou nosí důsledky špatné výchovy. Postavy působí různorodě a opravdu velmi reálně.

Prach jsi a v prach se obrátíš určitě moc doporučuji, předchozí knihu tohoto autora jsem bohužel nečetla, ale rozhodně to hodlám napravit, protože Christ Tvedt má opravdu skvělý styl psaní, který v kombinaci se skutečnými fakty vytváří příběh reálný i děsivý zároveň.

Zdroj recenze http://fantasy-maka.blogspot.cz/

Komentáře (0)

kniha Prach jsi a v prach se obrátíš recenze