Jako nebe nad hlavou

recenze

Bez naděje (2014) 5 z 5 / Morsie
Bez naděje

Páni, jak já jsem Bez naděje nechtěla číst! Chápejte, všude je toho tolik, všude se píše, jaké je to úchvatné, převratné, dokonalé, blá, blá, blá. V každém knihkupectví na vás řvou poutače, všude samé recenze. Zapřísáhla jsem se, že to prostě číst nebudu. Jenže stejně tak, jako kdysi s Harry Potterem, jsem ani teď nedokázala odolat.

A teď nevím, jestli to bylo dobře, nebo špatně. Jedna má část, myslím, že to je srdce, na mě křičí, že jsem nemohla udělat líp – rozum si to nemyslí. Marně se tady snažím dát dohromady nějaké souvislé myšlenky a něco napsat. Mám toho plnou hlavu a pořád mám pocit, jako bych to byla já, o kom celý ten příběh je. Deprimující pocit.

Adoptovaná sedmnáctiletá Sky se rozhodne, že půjde konečně do školy. Doposud ji doma vyučovala její trochu excentrická, volnomyšlenkářská matka. Sky ale už nechce být tak izolovaná – touží poznat normální život. Její nejlepší kamarádka Six jí v tom podporuje, i když ví, že Sky na to bude sama. Six totiž odjíždí studovat do Itálie. Sky je z toho nervózní, přesto zcela odhodlaná.

Sky mívá občas v noci tajné, klučičí návštěvy. Co tam dělají, kdo ví? Rozhodně to ale není tak, jak to vypadá. Sky je oproti takové Six dítě nepolíbené – to skoro doslova. Jenže vyprávějte to pubertálním spolužákům. Pro ně je to hotovka a pro Sky jednosměrný lístek do škatulky děvek. Sky to ale nechává chladnou, je jí volné, co si ti pitomci myslí. Navíc se brzo na to seznámí s novým klukem Breckinem, který kvůli své sexuální orientaci taky tak nějak nezapadl. Stanou se přáteli a rozhodnou se tím peklem projít společně – s úsměvem na rtech.

A pak přichází on. Dean Holder, děvkař, průserář, prý někoho zabil, na tutovku byl v pasťáku, je namyšlený, sebejistý, arogantní, agresivní. A jako na potvoru zrovna tenhle kluk Sky přitahuje. Je to vůbec první kluk, který s ní hne – který jí není fyzicky lhostejný. Sky z něho taje a zároveň ji děsí. Holder je prostě takový ten typ kluka, u kterého víte, že je lepší držet se dál. A stejně to nikdy nedokážete.

Sky je vtipná, inteligentní, svá – až po uši zamilovaná. Po čase se totiž ukáže, že Holder není tak špatný jak se povídá – ostatně o ní se toho povídá taky hodně. Je ochranitelský, milující. Pod tou hrubou slupkou je to citlivý kluk, který touží po lásce. A Sky mu ji dává. Jenže čím víc jsou spolu, tím víc si Sky uvědomuje. Zatím neví co, má takový divný pocit, kterého se nemůže zbavit – tam vzadu v hlavě ji to svědí.

Bez naděje. Knížka tak zábavná, vtipná, romantická a v závěru smutná. Je proměnlivá stejně jako nebe (anglicky sky). Čte se sama, i když to často bolí. Vyvolává ve vás tolik emocí… možná psychických nemocí. Já většinou nemám problém souvisle sepsat svoje myšlenky, ovšem co se týká Bez naděje, jsou moje myšlenky fuč. Mám jen hromadu nesourodých pocitů, co mi svírají srdce a s každou přibývající chvílí se mi tam vzadu v hlavě cosi usazuje.

Kriticky, nekriticky je Bez naděje něco, co se vám vpálí do duše a srdce, něco, co si vás označkuje, přivlastní a udělá vám v hlavě bordel. Ještě dlouho po dočtení si budete připadat jako podzimní obloha.

Arianne
16.03.2014

Hrozně se mi líbilo, jak to bylo napsáno "skutečně" - že se autorka při tak vážné problematice dokázala vyhnout všem melodramatům a dokonale vykreslila dítě, které miluje a zároveň nenávidí. A ty retrospektivy byly super, člověku vždycky ta kýžená událost došla krok před Sky a tak místo aby byl pohlcen "co se to stalo!", se mohl plně soustředit na její reakci, perfektní. Takže souhlasím :-)

Morsie
09.03.2014

Doporučuju! Stojí to za to, ještě teď vlastně nemám slov :)

niknikita
09.03.2014

Po přečtení tohoto článku mám děsnou chuť, nechat si taky udělat v hlavě bordel...