Jaké poselství má slavný obraz?

recenze

Tajemství Hieronyma Bosche (2002) / Medvědářka
Jaké poselství má slavný obraz?
Poté, co je slavný triptych Zahrada pozemských rozkoší mistra Hieronyma Boshe, cíleně polit kyselinou, je nutného ho nově zrestaurovat. V Museu del Prado se toho ujímá Michael Keie a k ruce má i Antonia Nebriju. Ten si všimne divných znaků na poškozeném místě a upozorní na to Michaela. Mezitím se u něj staví Grit Vandewerfová, která má na starosti výslech zadrženého atentátníka pátera Baerleho. Ten s ní odmítá mluvit. Proto si vyžádá Michaelovu pomoc. Jen s jeho pomocí se páter Baerle dá do vyprávění o obraze a jeho tajemství. Jenže co je na obraze tak strašného, že ho musel páter zničit?

Vydejme se po stopách Zahrady pozemských rozkoší. Poznejme jeho tajemné poselství a poznejme sílu svaté inkvizice. Příběh nás zavádí do doby, kdy mistr Bosh tvořil svůj nejslavnější, a asi i nejtajemnější obraz. Sledujme osud jeho mladého nadějného malířského pomocníka Petronia Orisiho, krásné Zity, inkvizitora pátera Johannese von Baerleho, Jakoba van Almaengiena a hlavně samotného Hieronyma Boshe. Bosh je trnem v oku inkvizitorovi, protože před ním skrývá tajemství. Možná existuje tajemný řád, ve kterém je členem. Řád je proti tehdejší víře a všichni jsou kvůli tomu tvrdě trestáni. Hranice hoří a mučení je na každodenním pořádku. Jenže jak přijít na to, co se u mistra děje? Klíčem by mohl být právě mladý malíř Petronius.

Ten se díky svým schopnostem malovat portréty dostane do úzkého kruhu kolem Boshe. Pozná tajemství obrazu, který tolik dráždí inkvizitora. Každá část triptychu vypravuje svůj příběh a na první pohled je těžké uhodnout jeho pravé poselství. Člověk v něm vidí jen to, co chce vidět. Jsou tam skrytá poselství, která dráždí fantazii. Na tehdejší dobu odvážná tvrzení a kacířské myšlenky. Jenže jak je dokázat?

Kniha Tajemství Hieronyma Bosche na mě udělala velký dojem. Dříve jsem znala jméno Hieronymus Bosh jen okrajově. Také je díky němu pojmenován jeden detektiv, ale to odbíhám.

Autor Peter Dempf si velmi hezky zahrává s myšlenkou, jaké poselství má slavný obraz, který i dnes vyvolává spoustu otázek. Každá část vypráví svůj příběh. Ty se nám snaží vysvětlit ve vyprávění o Petroniovi. Díky němu poznáváme ten krutý čas, kdy dominikáni mučili kacíře a hranice hořela neustále. Doba to byla temná a nebylo moc radostí. Každý si musel dávat pozor na svá slova i gesta. Jenže i v tak těžkém období se našlo pár přátel, kterým se dalo věřit. Petronius je našel, i když občas pochyboval. Díky jeho schopnostem mu věřil i mistr Bosh. Díky němu poznal sílu vědění, a tím ohrozil svůj život. Inkvizice ho měla na očích a sledovala každý jeho pohyb. I v Boshově domě byl špeh. Jen nikdo nevěděl, kdo to je. Když pak inkvizice udělá zátah na Boshe, musí triptych zmizet. Dostat se do bezpečí, aby bylo obrazu požehnáno. Úkol se Petroniovi stane málem osudným. Odhalí se díky tomu nejedno tajemství a poznají se nepřátelé z řad přátel. Tohle vše si vyslechne Michael Keie díky páteru Baerleu. Jen díky němu se můžeme dohadovat, jestli se něco z toho stalo.

Komentáře (0)

kniha Tajemství Hieronyma Bosche recenze